Vakıflar Genel Müdürlüğü Artvin’de “Bir Lokma Bin Sofra” Etkinliği Düzenledi

tarafından
196
Vakıflar Genel Müdürlüğü Artvin’de “Bir Lokma Bin Sofra” Etkinliği Düzenledi
Bu haber 386 kez okundu.

??????????????????????????????????????????????????????????

Vakıflar Genel Müdürlüğü geleneksel “Bir Lokma Bin Sofra” isimli iftar yemeğini Artvin Artium AVM Konferans ve Düğün Salonunda düzenledi.

Düzenlenen programa, Artvin İl Müftüsü Mesut Harmancı, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Özner Bilmiş, Trabzon Vakıflar Genel Müdürü Dr. İsmet Çalık ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, ezanın okunmasıyla birlikte vatandaşlar oruçlarını açtı.

Programda konuşan Trabzon Vakıflar Genel Müdürü Dr. İsmet Çalık şu ifadeleri kullandı;

“Değerli Vakıf Dostları; Konuşmama Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Vakıflar Genel Müdürümüz Sayın Sinan Aksu beyefendinin selamlarını ileterek başlamak istiyorum. Yüzyıllardır başta insanlık tarihi olmak üzere tüm canlılara hizmet etmeyi kendine görev edinmiş bir medeniyetin günümüzdeki temsilcisi Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak “Bir Lokma, Bin Sofra” diyerek başlattığımız ve bu yıl ikincisini düzenleyerek geleneksel hale getirdiğimiz iftar buluşmalarımızda 25 Bölge Müdürlüğümüze bağlı 81 il merkezinde 73 bin kişiyle soframızı paylaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak yurt içi ve yurt dışında ecdadımızın ayak izlerinin olduğu topraklarda bizlere miras kalan vakıf kültür eserlerimize sahip çıkıyoruz. Eserlerimizi ihya ederek gelecek nesillere daha iyi şartlarda miras bırakıyoruz. Sadece eser ihya etmiyor, hayır severlerle ihtiyaç sahipleri arasında köprü kuruyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve Sayın Genel Müdürümüz Sinan Aksu’nun sonsuz desteğiyle yaşattığımız, hayır severlerle ihtiyaç sahipleri arasında köprü olan Vakıflar Bölge Müdürlükleri olarak vakıf eserlerini koruyup ihya eden bir kurum olmanın dışında, manevi değerlerimizin, vakıf ruhunun, dayanışma ve birlik duygularının gelecek nesillere aktarılmasında öncü kurum olduğumuzu biliyoruz. Saygıdeğer misafirler; İnsanlığın var olduğu andan itibaren içgüdüsel olarak gösterilen yardımlaşma, dayanışma ve davranışın kurumsallaşmış hali olarak ortaya çıkan vakıflar, İslam dininin emirleri arasında yer alan zekât ibadetinin adeta vücut bulmuş halidir. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak insanların; dinine, diline ideolojisine ve ırkına bakmadan yanlarında oluyoruz. Her ne kadar bir devlet kurumu olsak da Türk-İslam medeniyetinin getirdiği, atalarımızdan bize miras kalan yardımlaşma düsturuyla hizmetlerimizi sürdürmeyi kendimize görev ediniyoruz.

Tüm insanlığı ilgilendiren değerler ve çağdaş yöntemlerle insanlığı, vakıf ruhu ve medeniyetinde birleştiren öncü bir kurum olan Vakıflar Genel Müdürlüğü vakıfları, vakfedenlerin iradesi doğrultusunda, günümüz şartlarına uygun olarak yaşatmak, geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmakla görevlidir. Vakıflar, tarih boyunca hangi amaçlarla kurulmuş olurlarsa olsunlar, İslâm ve Türk dünyasında birbirinden önemli çok çeşitli hizmetleri üstlenerek, günümüzde modern devletin yapmakta olduğu çok sayıda kamusal görevi yüzyıllarca başarıyla yerine getirmişlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle iftar soframıza hoş geldiniz diyor, Ramazan-ı şerifimizin içerisinde bulunduğumuz bu zor günlerde hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye açıklamalarda bulundu. – Gökhan Özçelik