Borçka’da Tur Sezonu Başladı

tarafından
17
Borçka’da Tur Sezonu Başladı
Bu haber 28 kez okundu.

 

Borçka ilçemizde turistik yer gezileri için ilk tur sezonu yoğunlukla başladı.

Borçka’da ilk bahar sezonun Ramazan Bayramına denk gelmesi ile birlikte Borçka Karagöl’e gitmek isteyen yerli ve yabancı turistik tur kafileleri ilçenin doğal ve kültürel yapısını keşfetmeye başladı.

Sınırlı Sorumlu 41 Nolu Karagöl Kooperatif Yöneticisi Zeki Öz, “sezonun bu yıl çok erken başlanıldığını iyi gittiğini yoğunluğun yaşandığını” aktardı.

Geçtiğimiz hafta gün içerisinde Borçka İsmet Acar Turist Aktarma tesislerine yaklaşık 20-25 otobüsün giriş yaptığını kaydeden Öz, “yoğunluğun süreklilik kazanmasıyla birlikte iyi bir sezon geçireceklerini” ifade etti.

Destinasyon alanları olarak Karagöl’ün açık olduğunu ifade eden Zeki Öz, “Destinasyon olarak sadece Karagöl yolu açık oda bizim imkanlar ve bakanlığın sayesinde oldu. Başka yere gitmeleri için yol durumu malum sizde biliyorsunuz. Macahel var turizm bölgesi olarak bir de Muratlı barajı ve camilerimiz var ama sadece Karagöl bölgesine tercih daha çok. Bu sezonun bize açılmasını sağlayan bakan beye, vali beye ve özel idaredeki personel arkadaşlara teşekkür ederim. Eğer onlar olmasaydı bu sezona giremezdik çünkü Karagöl yolunda her ne kadar zorluklar olmasa da onların sayesinde açtık. Sezon iyi gidiyor umduğumuzdan fazla talep var. Şuanda bile kapıdan girip çıkan arkadaşlar var. Günde 20-25 otobüs giriş çıkış yapıyor. Bu şekilde devam ederse sezonumuz daha iyi şekilde devam edecek” dedi.

İlçeye gelen turistlerin yerel esnafa katkısının çok fazla olmadığını söyleyen Öz, “Borçka’da sadece biz kalkınıyoruz petrol ofisleri kalkınıyor. Çünkü diğer türlü bayram nedeniyle hiçbir restorantımız açık değil. Bir sürü gelen grup açık olmadığı için belediyenin tesisinde tost, hamburger ve bisküvi ile ihtiyaçlarını gideriyorlar. Gelseler bile Borçka’da gelen grupları ağırlayacak 40-45 kişilik restorantımız yok, lavabolarımız yok o nedenle gelen gruplar pek yemek kısımlarını tercih etmiyorlar çünkü hizmetten veya kaliteden memnun değiller ya da yetişemiyorlar. Borçka şehir esnafına herhangi bir katkımız olamıyor bunun diğer bir sorunu da otel olmayışı. Konaklama olmuş olsa gelen gruplar burada kalmış olsa her biri çarşıdan gidip bir çay içse Borçka’da ki esnafımız daha iyi şekilde kalkınır” şeklinde konuştu.

Turlar ile gelen turistlerin programları incelerken dikkatli okumaları gerektiğini vurgulayarak “Geçen senede aynı şeyi yaşadık değişik lanse ediliyor yani gelen turistler turları alırken özellikle ekstra veya dahil programlarını dahil etmeleri lazım, onları iyi okumaları lazım. Bu bölgenin doğası itibariyle kilometre 27 olmasına karşı belirli bir maddi güce dayanıyor. O güçte bazı arkadaşlara yüksek geliyor. Ben aynı zamanda Ticaret Odası ve Esnaf Odasında yönetici olduğum için resmi fiyatları var. Satış yapmıyoruz bir kişi de gelse iki kişi de gelse mağdur etmiyoruz ama bazı kişilere fiyat yüksek geliyor bizi bazı yerlere şikayet ediyorlar ama bizim elimizden gelen bir şey yok. Malum arabaların yakıtı, sigortaları, personel ücretini kapsayınca bizde belirli bir maliyet çıkarıyoruz ki bizde para kazanalım. Parası olanı da olmayanı da geri çevirmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de devam eden orman kesimleri nedeniyle doğal doğa alanlarının bozulduğuna değinen Öz, “Orman kesimleri olduğu müddetçe doğa gittikçe bozuluyor. Göl daha önceleri 25 metreydi orman kesimleri olduğu için seller ve toprak kaymaları ile şuanda 11-12 metre. Devletimizde bu konuda destek olursa orman kesimi ve diğer kesimleri durdurursa veya minimum seviyeye çekerse doğamız güzel olur” dedi.

İsmet Acar Turist Aktarma Tesisinin ilçeye katkı sağladığını söyleyen Öz, “Mevcut tesisin yapımında katkısı olan başta İsmet Acara, Aslan Başkanımıza ve maddi manevi bize destek olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı bizim burada tesis olmazdı, otoparkımız olmazdı. Gelen grupları daha önce petrol ofisinde ağırlamasını yapıyorduk şimdi burada tesisimiz var yerimiz var yani bu tesis Trabzondan itibaren turizm olarak oto terminali haricinde hiçbir il ve ilçede olmayan bir tesise sahibiz.

Tekrar İsmet bey ve Aslan beye teşekkür ediyorum şuanda da işletmesinde katkısı olan belediye başkanımıza da teşekkür ediyoruz.” dedi. – Fatma Küçük Atasert