DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret” yürüyüşü için Artvin’ Geldi

tarafından
38
DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret” yürüyüşü için Artvin’ Geldi
Bu haber 73 kez okundu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret” yürüyüşü için Artvin’ geldi.

Türkiye’nin en önemli gündemi olan asgari ücret ile ilgili DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Artvin’den seslenerek “İnsanca yaşayacak bir asgari ücret için Edirne’den başladığımız bu mücadeleyi bugün Artvin’e yarından sonra da diğer kentlere taşımaya devam edeceğiz” dedi.

Aralık ayına gelinmesiyle birlikte milyonlarca yurttaşın gözü 2024 asgari ücret zammının ne kadar olacağı sorusuna çevrildi. Her yıl işçi, işveren sendikaları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir araya gelerek oluşturduğu Asgari Ücret Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı geçtiğimiz pazartesi günü tamamlandı.

DİSK’in “Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret” yürüyüşü için Artvin’e gelen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yürüyüş sonrası Çok Katlı Otopark önünde yapılan basın açıklamasında milyonları ilgilendiren 2024 asgari ücret zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Asgari ücretin Türkiye’de konuşulduğu kadar dünyanın hiçbir yerinde konuşulmadığını belirten Çerkezoğlu, “Asgari ücret, sembolik bir ücrettir. Yani dünyada asgari ücretle çalışanların oranı yüzde ikiyi, üçü, beşi geçmez ama Türkiye’de işçilerin yarısından fazlası asgari ücretle çalışıyor. Özel sektörde asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 70’dir”ifadelerini kullandı.

DİSK olarak yıllardır insanca yaşayacak bir asgari ücret için bu mücadeleyi büyüttüklerini dile getiren Çerkezoğlu, “Asgari ücretin işçinin ailesiyle birlikte yaşayabileceği bir ücret olması için gerçek enflasyon karşısında, o TÜİK’in düzmece akıl dışı hukuk dışı enflasyon rakamları değil, gerçek enflasyon karşısındaki kaybın giderildiği bir ücret istiyoruz” dedi.

OECD ülkeleri içerisinde gıda enflasyonunun en yüksek olduğu ülke Türkiye’nin olduğunu altını çizen Çerkezoğlu “Bu koşullarda asgari ücretin gerçek enflasyon karşısındaki kaybının giderilmesi büyümeden milli gelir artışından payını alması ve aynı zamanda bir evde 2 kişi çalıştığı zaman en azından o eve bir yoksulluk sınırı kadar gelir girmelidir diyoruz” ifadelerini kullandı.

DİSK olarak her yıl asgari ücretle ilgili bir rakam önerdiklerini bu yıl ise ilk kez asgari ücret konusunda bir rakam söylemeyeceklerini açıklayan Çerkezoğlu, “O kadar yüksek enflasyonlu bir dönemi yaşıyoruz ki bizim enflasyon rakamını açıkladığımız Aralık Ayı başında açıklayacağımız rakam, zamla asgari ücreti alacağımız Şubat’ta yani 2 ay içerisinde bile uçup gidecek. O nedenle diyoruz ki artık asgari ücrette biz rakamların peşinde koşmak istemiyoruz, insanca yaşayacak bir asgari ücret istiyoruz, enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücretin yılda 4 kez güncellenmesi gerektiğini söylüyoruz” dedi.

2024 yılında tek bir asgari ücret belirleyerek işi bitirmeye çalıştıklarını anlatan Çerkezoğlu, “Bugün diyorlar ki bir asgari ücret belirleyeceğiz diye işte yakında seçim de var belki biraz yüksek belirleyecekler yüzde ellilik vesaire artışla ve bunu tek bir asgari ücret olacak 2024 yılı sonuna kadar bu asgari ücretle gideceğiz diyorlar. Geçenlerde hükümet sözcüleri Cumhurbaşkanı söyledi tek bir asgari ücret belirleyeceğiz ve bu işi bitireceğiz dedi. Gelin bugün buradan Artvin’den Türkiye’nin en kuzey ucundan hep birlikte seslenelim Türkiye işçi sınıfı için DİSK için bu iş burada bitmez diyoruz. Bu iş burada bitmez. Biz emeğimizi ve ekmeğimizi hep birlikte sahip çıkmaya devam edeceğiz. O nedenle de insanca yaşayacak bir asgari ücreti için mücadelemizi yan yana omuz omuza büyütmek için Edirne’den başladığımız bu mücadeleyi bugün Artvin’e yarından sonra da diğer kentlere taşımaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. – Tahsin Atasert