CHP Artvin İl Başkanlığı, “AKP iktidarında iki Türkiye var. Biri Saray’ın Türkiye’si, diğeri ise vatandaşın Türkiye’si” 

tarafından
135
CHP Artvin İl Başkanlığı, “AKP iktidarında iki Türkiye var. Biri Saray’ın Türkiye’si, diğeri ise vatandaşın Türkiye’si” 
Bu haber 264 kez okundu.

 

İktidarın son gaz devam ettiği zam yağmuruna CHP Artvin İl Başkanlığı ve 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenleyerek tepki gösterdi.

CHP Artvin İl Başkanlığı’nda yapılan basın açıklamasında hükümetin son dönemde yaptığı zamlara dikkat çekti.

CHP il örgütleri tarafından yapılan basın açıklamalarında ortak bir metin okundu. Artvin’de yapılan basın açıklamasında basın metnini CHP Artvin İl Başkan Yardımcısı Asiye Akın Ergül,  halkın sesine ses katmak için Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri olarak 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldığını dile getirerek “getirerek “AKP iktidarında iki Türkiye var. Biri Saray’ın Türkiye’si, diğeri ise vatandaşın Türkiye’si”  diye konuştu.

Basın metnini okuyan Ergül şu şekilde konuştu;

“AKP iktidarın da iki Türkiye var: Biri Saray’ın Türkiye’si, diğeri ise vatandaşın Türkiye’si. Saray’ın Türkiye’sinde ‘elektrik faturasını ödeyemedim, doğalgaza da zam gelmiş’ gibi dertleri yok. ‘Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayramda köye bile gidemedik” gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde “Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız” feryadı yok. Kira derdi yok, kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Saray’da bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kâğıdındaki fiyat artışının, yağın, çayın, pirincin, soğanın günaşırı zamlanmasının yarattığı endişe yok. Çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok” dedi.

“HALKA EKONOMİK SOYKIRIM UYGULADILAR”

Ergül, sosyal yardımlardan yararlanan hane sayısını 4,5 milyona çıktığını dile getirerek şöyle dedi: “Saray’ın şaşalı ışıklarından, işsiz gençlerin sürüklendiği depresyon görünmüyor. Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşmıyor. Saray’ın Türkiye’si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürüne erişemeyen tüketiciden de bihaber! Halkın derdi, Saray’ın derdi olmuyor. Nasıl olsun kil Saray’ın Türkiye’sinde; 5’li çeteler var, dolar bazında ihale alanlar var, dolarla gelir garantili, yollar, köprüler, hastaneler yapanlar var, dolarla devlete borç para verenler var, dört beş kurumdan birden maaş alanlar var. Vatandaşın Türkiye’si ise yangın yeri… Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi, borç üstüne borç… ‘Türkiye’yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız’ dediler. Dünya sefalet liginde ilk 10’a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar”

“HALKIN İKTİDARINI KURACAĞIZ”

Ergül, üst üste gelen zamlardan artan enflasyondan dolayı vatandaşın zorlandığını vurgulayarak “Erdoğan, ÖTV’yi arttırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor. Millete çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu 5’li çetelere mahkûm ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük. Bu zulüm karşısında ezilen vatandaşlarımıza sesleniyoruz: bu yangını kimin çıkardığını biliyoruz. Türkiye’yi Nöron’dan kurtaracak, yangını söndürecek olan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Biz halkın partisiyiz. Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız. Halkın iktidarını biz kuracağız” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı. – Gökhan Özçelik