Artvin’de CHP İl Başkanlığı 23 Nisan Programı Düzenledi

tarafından
8
Artvin’de CHP İl Başkanlığı 23 Nisan Programı Düzenledi
Bu haber 13 kez okundu.

Artvin’de CHP İl Başkanlığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Programı Düzenledi .

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104’üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı tarafından çelenk sunumu programı düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Orhan Atan ve Atatürkçü Düşünce Derneği İl Başkanı Ahmet Nişancı Milli İrade Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk sunumu yaparak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı gerçekleşti.

Ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu.

Atatürk anıtı önünde devam eden programda konuşma yapan CHP İl Başkanı Orhan Atan “egemen kayıtsız şartsız milletindir” diyerek şu ifadelere yer verdi:

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. 19 Mayıs 1919’da büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelemiz düşman çizmesi altında ezilmeyi kabul etmeyen ve esareti reddeden milletimizin yüz yıla damga vurmuş direnişidir. Bu direnişin sonraki adımlarında büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlığının önderliğinde havza genelgesiyle her şeyini kaybetme üzere olan milletimize çağrı yapılmıştır. Ardından Amasya Genelgesinde ilk kez Ulusal Egemenlik kavramıyla işaret edilmiş sonrasında Erzurum Kongresiyle Manda ve Himaye reddedilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilk kurultayımız kabul ettiğimiz Sivas Kongresiyle mücadelenin vatana yayıldığı ilan edilmiştir. 1919 yılının son altı ayında yaşanan bu dönüm noktaları yok edilmek istenen bir milleti tekrar ayağa kaldırmanın ilk aşamasıdır.

Bu sürecin sonunda Anadolu’nun merkezinde yer alan Ankara’da Cumhuriyetimizin ilk tohumları atılmış 23 Nisan 1920’de büyük millet meclisi açılarak egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu ve millet iradesi üzerinde hiçbir gücün yer almadığı tüm dünyaya ilan edilmiştir. Dünya’da eş olmayan bir şekilde Ulusal Egemenlik bayramı büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. Cumhuriyeti gençlere emanet eden Atatürk Ulusal Egemenlik Bayramında çocuklara emanet ederek genç cumhuriyeti genç nesillere geleceğe taşımıştır. Bugün 23 Nisan’ın 104. Yıl dönümünde Cumhuriyet Halk Partisi olarak Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda emin adımlarla yol yürümeye devam ediyoruz.”

31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye’de birinci parti olan Cumhuriyet Halk Partisinin Türkiye’nin her köşesinde sorumluluğunu yerine getireceğini vurgulayarak “                                                                                  31 Mart yerel seçimlerinde halkın büyük desteği ve teveccühü ile Türkiye’nin birinci partisi olarak çıkan partimiz üstlendiği büyük sorumluluğu gereğini yerel yönetimi ile her kentte partimizin her kademesiyle, Türkiye’nin her bir köşesinde kararlılıkla yerine getirecektir. Kuruluş ve kurtuluşun partisi Cumhuriyet Halk Partisi, Türk siyaseti için yeni bir dönemin başladığı bu yeni dönemde Ulusal Egemenliği ve halk iradesini tartışılmasız bir şekilde tecelli ettiği ve kurulduğu düzeni koruma görevini mutlaka yerine getirecektir. Biliyoruz ki Cumhuriyetimiz kimsesizlerin kimsesidir. Meclisimiz milletin meclisidir. Ülkemiz gençlere emanettir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı coşkuyla kutluyor kurucumuz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarına cumhuriyetimizin ve ülkemizin dününü, bugünlerini ve yarınlarını var eden kurucu iradeye şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşma yapan Atatürkçü Düşünce Derneği İl Başkanı Ahmet Nişancı, 23 Nisan Ulusal Egemen ve Çocuk Bayramını kutlayarak “Bize 23 Nisan’da TBMM kapısını açarak önderliğinde kurtuluş savaşını başardıktan sonra cumhuriyet kapısını açan yüce Atatürk onun komutanları, savaş meydanlarında kaybettiklerimiz şehitlerimiz için ruhları şad olsun. Nice güzel bayramlarda buluşmak dileğiyle bayramlarımızı kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Programa; Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Makar, Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Eski İl Başkanı Ahmet Biber, Kadın Kolları ile Gençlik Kolları Başkanları ve vatandaşlar katıldı. – Tahsin Atasert