A.A.B.B. Durmuş, “Bu yıl kestane balında düşük yaşanacak”

tarafından
60
A.A.B.B. Durmuş, “Bu yıl kestane balında düşük yaşanacak”
Bu haber 112 kez okundu.

Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, bu yıl kestane balında düşüş yaşanacağını açıkladı.

Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, kestane dal kanseri nedeniyle bu yıl bal üretiminde düşüş yaşanacağını söyledi.

Başkan Durmuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu anda kestane açıyor ve bu sene kestane balından çok umudumuz yok. Şöyle ki bu dal kanserinden kestanemiz perişan ve ağaçlarımız  kurumakta ve buna da bir an önce önlem alınmasını istiyoruz. İlaçlanmasını ve kuruyan ağaçların bir an önce kesilmesini ve ormandan çıkarılmasını ve kesilen ağaçların yerinde hemen kestane ağacının ekilmesini temenni ediyoruz. Bu işler böyle devam ederse böyle duyarsız davranırsak 10 yıl sonra Artvin’de kestane balı bulma şansımız zor ve gidişatımız iyi değil. Artvin bölgesinde 700 rakımın altında kestane bölgemiz var ve 700 rakımının üzerinde ise çiçek balımızla devam ediyoruz. Biz şu anda arıcılarımız Hopa’dan, Arhavi’den ve Borçka’dan arıcılarımız kalkıp Ardanuç, Şavşat ve Ardahan’a doğru devam ediyorlar dolaysıyla çok sıkıntımız var.” dedi.

Arıcıların Artvin’e nakit akışı sağladıklarını kaydeden Durmuş,

“Biz Artvin’de diyelim ki 2019-2020 yıllarında bin ton bal aldık ama 2022 yılında 800 bin ton bal elde ettik ve bu balımız elimizde değil, bunu dışarı sattık ve arıcılarımızda balını yere döken yok. 800 bin ton balı çarptığımızdaki arıcılarımızın balı doğal ve kaliteli olduğu için bizim balımız biliniyor ve doğal olarak il dışından İzmir’den, Ankara’dan ve İstanbul’dan müşterilerimiz var. Ballarımızı tüketiciler alıyor ve bu konuda Türk halkına teşekkür ediyoruz Artvin’i tercih ettikleri için ve yine de tercih etmelerini istirham ederim. Gelip Artvin’i gezmelerini, doğamız, doğamız ve her şeyimiz harika ve Fabrikamız yok, kükürtlü dumanımız yok, doğal, tarımımız yok ki ilaçlama yapsınlar ya da gübre kullansınlar ve doğada ne bal var ise bizim arıcımızın tenekesinde vardır. Paralar Artvin’e geliyor İstanbul’un, İzmir’in ve Ankara’nın paraları Artvin’e gelince doğal olarak Artvin ekonomisi canlanıyor. Bu yılki umudumuz bin ya da bin 200 ton balın Artvin’de üretilmesi ve bu balın da il dışında satılması ki bu iyide bir para ediyor ve bu para Artvin’de tüketiliyor. Bakkal, manav ve dönerci bundan besleniyor. Oysaki Artvin’in geliri yok ki, Artvin’de ne olur, hayvancılık var ve son zamanlarda bitmek üzere arıcılık yükseliyor ve özellikle genç nüfus arıcılıkla ilgilenmeye çalışıyor ve üzerinde durmaya başladı. Bu yüzden bakanlığımızın Artvin ve Ardahan gen bölgesiyle ilgili ayrı bir yönetmelik istiyoruz çünkü aynı bir yönetmelikle yürüdüğün zaman olmuyor şöyle ki koyunla keçinin karıştırılması gibi” diye konuştu. – Gökhan Özçelik