‘Tersine Masal’ tiyatro oyununun üçüncü gösterisi Hopa halkından tam not aldı

tarafından
18
‘Tersine Masal’ tiyatro oyununun üçüncü gösterisi Hopa halkından tam not aldı
Bu haber 28 kez okundu.

 

4 yıl önce faaliyete başlayan Hopa Kültür ve Sanatevi Kadın Tiyatro Topluluğu, metnini kendi hazırladığı ‘Tersine Masal’ tiyatro oyununun üçüncü gösterisi Hopa halkından tam not aldı.

Hopalı kadınların maddi ve manevi fedakarlıklar göstererek bir senedir çalışmalarını sürdüğü ‘Tersine Masal’da masallarda kadınlar için güzel olmak zorunda olduğunu evlenmek için seçilmesi gerektiği anlatıldığı ama bunun gerçekte böyle olmadığını ve kadınların istedikleri zaman bu durumu tam tersine çevirdiği anlatılıyor.

Hopa halkının yoğun ilgi gösterdiği ve çok beğendiği ‘Tersine Masal’ın üçüncü gösterisi 22 Nisan Pazartesi günü saat 20.00’de Yeni Emre Düğün Salonu’nda yapıldı.

Hopa Kültür ve Sanatevi Kadın Tiyatro Topluluğu oyuncularından Ezgi Ermian Tersine Masal’ tiyatro oyunun nasıl çıktığını aktararak şu ifadeleri kullandı;

“Bu süreçte bizi en çok uğraştıran kısım metni yazmak oldu. Çünkü tek tek kelimeleri düşünerek yazarak yoğun zaman harcayarak metni kolektif bir şekilde hazırladık. Haftada üç gün olmak üzere bütün kadınlar gündüz işlerinden çıkar çıkmaz gelerek provalara çalışıyorlardı.  Bizimle birlikte de Haldun Yıldırım bize yönetmenlik yaptı. Haldun Yıldırım bizim sürecimizde destek oldu.

Biz bu oyunu çıkartırken ve metnin hazırlanması bu kadar uzun sürmesinin sebebi kadınların söylenmeyenleri, söylenemeyenleri biz bu oyunda söyledik. 13 kadının kolektif bir şekilde süreç ilerlettik. Birbirimizden yeni şeyler öğrendik, destek aldık, yeni arkadaşlıklar edindik. Yalnız olmadığımızı fark ettik. Çıktığımız bu yolda tek başımıza olmadığımızı öğrendiğimiz bir süreç oldu.

Hopa halkından çok yoğun ilgi gördük. İlk gösterimizi çok beğendiler, istek üzerinde ikinci gösteriyi yaptık. Ama Tersine Masal’a doymadıklarını gördük. Bugün ise üçüncü gösterimizi yaptık. Bilet neredeyse iki gün içerisinde tükendi. Cumartesi günü tekrardan oynayacağız. Hedefimizi diğer ilçelerde de oynamak.

Hopa’da tiyatro oynayacağımız bir sahne yok. Yeni Emre Düğün Salonu sayesinde oyunlarımız oynayabiliyoruz. Hopa Atatürk Okulu’nda güzel bir salon var ve biz bu oyun öncesi oraya görüşmeye gittiğimizde kesinlikle verilemeyeceği denmedi. Ama oyunda politik vurgular olduğu için salonu vermediler. Biz Hopa oyunlarımızı oynayacağımız Tiyatro Salonu istiyoruz” dediler. – Zeynep Küçük