Vali Doruk, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının İlk Ders Zilini Çaldı

Artvin’de 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle tören düzenlendi.

Vali Yılmaz Doruk, Artvin Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı açılışı vesilesiyle Artvin Merkeze bağlı Ortaköy İmam Hatip Ortaokulu-İlkokulunda düzenlenen İlköğretim Haftası Kutlama programına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Doruk, “Saygıdeğer Artvinli hemşerilerim, kıymetli Milli Eğitim camiası ve siz sevgili öğrenciler, öncelikle bugün gerçekleştirdiğimiz bu anlamlı açılışın başta ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Evet bilindiği gibi bugün Türkiye’mizin 81 ilinde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının ilk ders zili çalacak ve bu zil ile birlikte uzun süredir sessizliğe bürünen okul bahçelerimizde öğrencilerimizin tatlı telaşları, heyecanları ve bitmeyen enerjileri ile dolup taşarak şehirlerimize de ayrı bir dinamizm ve coşku kazandıracak. Bilindiği üzere Eğitim, sadece ülkemiz için değil tüm dünya için muasır medeniyetlere giden yoldaki tüm kapıları açan yegâne anahtardır. Bu konuda ülke ve millet olarak çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum çünkü bizler “İlim Çin’de de olsa gidip alınız”, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” ve “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyen zengin bir medeniyet birikimine ve köklü bir maziye sahibiz.

Bugün genel bütçeden eğitime ayrılan payın hatırı sayılır derecede artmasıyla birlikte eğitim sistemimize kazandırılan teknolojik materyaller, modern okul binaları, ferah fiziki şartlar ve 30 kişiyi geçmeyen derslikler bizleri ziyadesiyle memnun ediyor fakat tüm bunların bizleri başlı başına eğitimde hedeflediğimiz seviyelere ulaştırmaya yetmeyeceğini de bilmekte fayda var.

Yunus Emre’nin “İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, Sen kendini bilmezsen, Bu nice okumaktır ”sözlerinden yola çıkarak, hammaddesi insan olan eğitimin, insanın kendisini tanımasını sağlayan, insanı insan yapan saygı, sevgi ve maneviyat gibi değerlere de azami derecede önem göstermesi gerekiyor.

Bu bağlamda ailelerimize ve öğretmenlerimize düşen sorumluluk daha da artıyor. Ailelerimizin öğretmenlerimizle eşgüdüm içerisinde adeta bir sarraf gibi her biri birer mücevher olan yavrularımızı işleyerek ve onların potansiyellerini keşfederek, dış dünyayı okuyabilen, küresel alanda sıkı rekabetçi, günümüz ihtiyaçları doğrultusunda donanım kazanmış, vizyon sahibi, özgüveni tam, millî şuuru yüksek ve maneviyatı güçlü nesiller yetiştirerek, ülkemizin 2023,2053 ve 2071 yolundaki büyük ve güçlü Türkiye idealine daha hızlı ulaşmasındaki en büyük katkıyı sağlayacaklarına olan inancımız tamdır.

Bu yolda siz kıymetli öğrencilerimize düşen görev ise ileride istikrarlı, huzurlu, güçlü ve mutlu bir Türkiye’nin mimarları olabileceğinizi aklınızdan hiç çıkarmamanız ve bu yönde daima araştırmacı, sorgulayan ve öğrenme açlığı hisseden bireyler olarak kendinizi manevi ve ilmi olarak iyi yetiştirmenizdir. Ayrıca sizlerden isteğimiz başarılı olma ölçütünü sadece sayısal bir notla değerlendirmeden içinizdeki potansiyeli keşfetme yolunda zamanınızı harcamanızdır.

Mevlana’nın da dediği gibi   “Ne fark eder ki kör insan için, elmas da bir cam da, Sana bakan bir kör ise, sakın kendini camdan sanma.”

Bu doğrultuda gençlerimiz hiçbir zorluk karşısında umutsuzluğa kapılmadan, Teknoloji’nin de bilgiye ulaşmayı son derece kolaylaştırdığı günümüz şartlarında bıkmadan usanmadan bilginin ve öğrenmenin peşinde koşması elzem bir durumdur.

Burada ayrıyeten bir parantez açmak istiyorum zorluklarla başa çıkma ve azim konusunda Artvin insanının doğuştan şanslı olduğunu düşünüyorum çünkü bu zor coğrafyada yaşamak insanı hayatın zorluklarıyla başa çıkma konusunda en başından eğitiyor bu yüzdendir ki Artvin insanı da gerek eğitim konusunda gerekse diğer konularda başarısından daima söz ettirmiş çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile tanınmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta kıymetli öğrencilerimiz olmak üzere öğretmenlerimize ve bu yıl 177 milyon Türk Lirası bütçesi, 227 adet okulu,1968 öğretmeni, 1682 dersliği ve 930 çalışanı ile yaklaşık 25 bin öğrencimize hizmet verecek olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü camiasına başarılı bir dönem geçirmelerini temenni ederken, Artvin Valiliği olarak ilgili tüm birimlerimizle 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılının en etkili, verimli, sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin en yakın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isterim.

Bu vesile ile başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş ve görevleri başında şehit düşen tüm öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Sözlerime burada son verirken sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla selamlıyorum.” diye konuştu.

Programa katılan Milli Eğitim Bakanlığı AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Erkan Halıcı ise öğretmenin toplumun en önemli değerlerinden olduğunu söyledi.

Halıcı, öğretmenlerin, bu ülkenin gelecekti mimari öğrencileri, milletin milli ve manevi değerleri ile insanlığın ortak değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştireceğine inancının tam olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından eğitim öğretimin önemine ilişkin şiirler okunurken, okula yeni başlayan öğrencilere çiçek verildi.

Program okul öğrencilerinin halk oyunları gösterisinin ardından Vali Doruk ve beraberindekilerin öğrencilere değişik hediyeler verdi.

Eğitim öğretim haftası Vali Doruk’un ilk ders zilini çalmasıyla başladı.

Programa, Vali Yılmaz Doruk’un yanı sıra İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, İL Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Milli Eğitim Bakanlığı AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Erkan Halıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, İl Genel Meclis Üyesi Selman Güney, bazı daire amirleri,  öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

-Vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi

Programın ardından Vali Doruk, köy kahvesinde bir araya geldiği vatandaşlarla bir süre sohbet ederek, sorun ve taleplerini dinledi. – AVBM

Bu haber 915 kez okundu.