Şehit Polis Memuru Salih Hüseyin Parça’nın Adı Kütüphaneye Verildi

Artvin’de, Emniyet Genel Müdürlüğünün 81 ilde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlükleri vasıtasıyla yürüttüğü Çocuk ve Gençlik Sosyal Koruma Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında yaptırılan zenginleştirilmiş “Z” kütüphanenin açılışı yapıldı.

Artvin Murgul İlçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde yaptırılan “Z” kütüphaneye 7 Ağustos 2105 tarihinde Şırnak’ta PKK’lı teröristlerce şehit edilen Artvin Yusufeli nüfusunu kayıtlı Salih Hüseyin Parça’nın adı verildi.

Açılış töreninde konuşan İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Artvin’de ÇOGEP kapsamında Z kütüphanenin yapılarak hizmete sunulduğunu söyledi.

Selvi, projeyle gençlerin sosyal kültürel gelişimlerine katkıda bulunarak eğitim desteği verilerek topluma faydalı bireyler olmalarının hedeflendiğini belirtti.

“Polis Candır” projesi kapsamında İstanbul’da 3 okulda yapılan zenginleştirilmiş (Z) kütüphanelerin açılışı yapıldı.

“İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarının Kütüphanelerinin Desteklenmesi” amacıyla açılan “Z” tipi kütüphanelere, şehit emniyet mensuplarının isimleri verildi.

Selvi; “ Bunla birlikte gençlerin araştırma ve öğrenme becerilerini geliştirmek suç ortamından uzak tutmak, tarih bilinciyle de geçlerimizin geçmişten güç olarak geleceğe dönük emin adımlarla yürümelerini sağlamak asıl hedefimizdir” dedi.

81 ilde proje kapsamında kurulan kütüphanelere şehitlerimizin adlarının verildiğini belirten Selvi, “Bugün burada açılışını yaptığımız kütüphanemize de, Şırnak’ta 1 aylık polis memuru iken PKK terör örgütünün hain saldırısı sonucu şehit düşen Artvin Yusufeli ilçemiz nüfusuna kayıtlı Şehit Polis Salih Hüseyin Parça’nın ismi verilmiştir” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci’de, Z kütüphanelerin zekâ oyunları, okuma ve dinleme materyallerinin bir arada bulunduğu, sesli ve elektronik kitaplar gibi alternatif okuma seçeneklerinden öğrencilerin faydalanabildiği, öğrencilerde okuma alışkanlığı uyandıracak mekanlar şeklinde tasarlandığını söyledi.

Kahveci, “Emniyet Müdürlüğümüzce Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı kısa adıyla ÇOGEP kapsamında tefrişi ve donatımı sağlanan, Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Şehit Salih Hüseyin Parça Zenginleştirilmiş kütüphanesinin öğrencilerimize okulumuza ve ilçemize hayırlı olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ediyorum.

Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. Kitaplar bilgiye en kolay şekilde ulaşma imkânını bize veren çok önemli kaynaklardır.  Kütüphaneler de altın değerindeki bu kitapların bir arada bulunduğu hazinelerdir. Değerli öğrenciler, bugün sizleri çok değerli bir hazineyle buluşturuyoruz. İnşallah hepiniz bu hazineden istifade edeceksiniz.

Zenginleştirilmiş kütüphaneler (z-kütüphane); zekâ oyunları, okuma ve dinleme materyallerinin bir arada bulunduğu, sesli ve elektronik kitaplar gibi alternatif okuma seçeneklerinden öğrencilerin faydalanabildiği taşınılabilir raflarıyla, ahşap ve kumaş malzemelerle kaplanmış duvarlarıyla, estetik ve pedagojik açıdan uygun renkleriyle çocuklarımızda okuma alışkanlığı ve zevki uyandıran, onları kütüphaneye çekecek mekânlar şeklinde tasarlanmaktadır. Kitap okunacak mekânları cazip hale getirmenin toplumdaki okuma oranlarına katkıda bulunacağı da bir gerçektir. Okuyan ve kütüphane kullanan bireylerin daha nitelikli, duyarlı ve üretken bir kişiliğe sahip olacakları, bu bireylerden oluşan toplumların ise karşılaşacakları sorunlara daha kalıcı çözümler bularak kültürel ve ekonomik gelişmeye daha açık olacakları şüphe götürmez bir gerçektir. Bu perspektiften baktığımızda okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıkları; bireysel, toplumsal ve kültürel kalkınmanın anahtar öğeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğünce ÇOGEP projesi kapsamında yürütülen ve İl Emniyet Müdürlüğümüzce Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde oluşturulan Zenginleştirilmiş Kütüphaneye, 7 Ağustos 2015’te Şırnak’ta Şehit olan Emniyet personeli Polis Şehit Salih Hüseyin Parça’nın ismi verilmiştir. Bu vesileyle aziz vatanımızın bekası için şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Rabbim Emniyet güçlerimizin ve Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun.

Açılışını yapacağımız zenginleştirilmiş kütüphanenin okulumuza kazandırarak öğrencilerimizin istifadesine sunan Emniyet Genel Müdürlüğüne, İl Emniyet Müdürlüğümüze ve kıymetli personeline ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Açılış törenine, İlçe Kaymakamı Hasan Meşeli, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, İlçe Belediye Başkanı Hasan Çavuş, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, davetliler ve öğrenciler katıldı.

ÇP

162 Görüntüleme