Gürcistan Sınırında damla bal projesi

  

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü  tarafından  Borçka İlçesinde, 2018 yılı Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında tamamı hibe olmak üzere 50 aileye 1000 adet, yeni üreticilere oğullu arı kovanı dağıtıldı.

Arılı Kovan ve 50 adet Yaban Hayvanı Zararının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi dağıtım kura çekilişi yapıldı.

ÇNHRP İl Uygulama Koordinatörü Artvin Orman Bölge Müdür Yardımcısı Muammer Tizi Başkanlığında yapılan Törene, Orman ve Köy İlişkileri Şube Müdürü Sibel Gürsoy, Borçka Orman İşletme Müdürü Recep Aydemir, Camili Orman İşletme Şefi Mehmet Biçerer, Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, İşletme Şefleri ve Orman Köylüleri katıldı.
Orman köylülerinden gelen taleplere göre Proje kapsamında bulunan Borçka İlçesi Camili Mikro Havzasındaki Düzenli, Maral, Camili, Efeler, Uğur ve Kayalar köylerinde bir aileye, 20 şer adet Arılı Kovan ve Elektroşoklu Çit Sistemi olarak uygulanan Arıcılık Projesi ile 50 aileye toplam 1.455.843 TL olmak üzere tamamı hibe ORKÖY desteği verildi.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü 2018 yılında Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında tamamı hibe 2.789.000 TL ile bu tutarın üzerine çıkmayı da planlayarak verilecek ORKÖY desteği ile Artvin de orman köylüsünün yanında ona destek olmayı planlıyor.

Borçka Orman İşletme Lokalinde Gürcistan’a Sınır komşu olan Camili (Macahel’de 6 köye bal damla proje kapsamında her köyde bal üretimi yapılması planlanan köyde balsız köy kalmayacak.

Havzada  bal üretiminin artırılması ve  Kafkas Arı Irkı balının yaygınlaştırılması için etkin bir proje uygulayan yetkililer.Bal orman projesi de geliştiriyor.

Kura sonrası,kovan sahibi olanlar.köylerimize toplam bin arılı kovan dağıtılıyor,arısız ve balsız köy kalmayacak,gelecek yılda da dağıtımların devam edeceği söyleniyor,bu vesile ile yetkililerimize teşekkür ediyoruz,ifadesini kullandı.

Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş,Saklı Cennetin biri olan Macahel’de Orman İşletmesini hazırladığı bir proje kapsamında bu yıl bin  ve gelecek yılda bin tane dağıtılacak. Macahel Artvin ilimizin göz bebeğidir,İlçede arıcılığın daha da geliştirilmesi için çaba sarf edeceklerini” söyledi.

Artvin Orman Bölge Müdür Yardımcısı Muammer Tizi ise, ”Macahel bölgesinde 50 haneye 20 arılı kovan ile Elektroşoklu Çit Sistemi Devletimiz tarafından tamamen hibe adıyor. Arı kovanı talep etmek için Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği üyesi olmak, Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine müracaat etmek gerektiğini belirten Artvin Orman Bölge Müdür Yardımcısı Muammer Tizi, “Bizim için arıcılık çok önemli. Artvin’in bütün ilçelerinde çalışma yapıyoruz. Kuradan geçen çiftçilerimize eğitimler verilecek. Çünkü teknolojinin de vereceği bir destekle arıcılık yapılmasını istiyoruz. Arılar çocuk gibidir. Bakmazsan ölürler. Çok ilgi isterler. Eğitim olmadan yapılacak meslek değildir” dedi.

Yapılan Kura çekimleri sonrası,yetkililer,köylerdeki bal üreticilerinden,satın alınan kovanlar bir kontrol ederek hak sahiplerine teslim etti.

Bal üreticilerden Ersin Dalkıran ile İbrahim Aydın, Kafkas ırkının genetik özelliklerini taşımakla birlikte (hızlı gelişen,iyi bal toplayan,zor şartlara uyabilen,kışlama kabiliyeti yükse) bu ırktaki istenmeyen, oğula meyillilik özelliğini göstermeyen ve çok daha sakin bir arıdır. zengin bitki örtüsüyle kaplı bal ormanlarında çeşit çeşit çiçeklerden elde ettiği ve çeşitli bölgelere ve yüksek rakımlı alanlarda özelikle doğanın temiz ekolojik yapısının bozulmamış yerleri seçtiklerini, endemik bitki türünün olduğu alanlarda üretilen balların faydalarını sıralayan üreticiler, damla bal proje sayesinde üretici konuma geçmemize vesile olan Devlet büyüklerimize teşekkür adıyoruz,” ifadelerini kullandılar.

Haber Kaynağı: Ziya Akyıldız

162 Görüntüleme