ARTVİN YILIN ENGELSİZ ŞEHRİ VE EN YARATICI ETKİNLİK KATEGORİSİNDE TESCİLLENDİ

“Artvin’e seçkin jüri üyelerimiz Şehir Ödülleri Türkiye 2017 etkinliği Umut ışığı Temalı Paydaş Ödülleri altında yer alan “Engelsiz Şehir” ve Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali başvurusu ile “En Yaratıcı Etkinlik” kategorilerinde ödüle Artvin Valiliğini layık görüldü”

         Yaşayan Şehirler Platformu tarafından Şehir Ödülleri Türkiye 2017, kapsamında Artvin Valiliğine verilen  “Engelsiz Şehir“ ve “En yaratıcı Etkinlik“  ödüllerinin tescil belgeleri Artvin Valisi Ömer Doğanay’a verildi.

         Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Alper Akın, Artvin Valisi Ömer Doğanay’ı makamında ziyaret ederek, tescillenen ödülleri takdim etti.

         Yarışmaya, ilk olarak ilimizde son 10 yılda dezavantajlı ve engelli vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek, hak ve hürriyetleri hakkında bilinçlendirmek, psiko-sosyal rehabilitasyon sağlamak ve hizmetlere erişimlerini kolaylaştırmak için Artvin Valiliği koordinasyonuyla yürütülmüş ve başarı ile sonuçlanmış toplam 17 proje ile katılım sağlandı.

         Vali Doğanay, alınan iki tescil belgesinin ilimizin görünürlüğünün önemli ölçüde artırdığını ve bundan sonraki kentsel planlama ve sosyal içerikli projelerde çalışmalarımıza yön vereceğini belirtti.

         Yapılan bu çalışmaların diğer illeri de örnek olmasını temenni eden Doğanay,  Valilik Proje Ofisi çalışanlarını tebrik ederek,  bu çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

         Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Alper Akın ise, “Biz değerlerimizi koruyamadığımız sürece onların üzerine hiçbir mimari yapı kuramayız. İlk önce değerlerimizi korumasını öğrenmeliyiz. Daha sonra koruduğumuz değerleri yöre halkına kazandırıp sürdürülebilir bir yaşam oluşturmalıyız. Bu projedeki amacımız yarıştırmak değil örnek göstermekti. Yaşayan Şehirler Platformu, şehirlerin kentsel kalkınma hedeflerini kazandırmaya yönelik bir adımlar bütünüdür” dedi.

         Akın “Yaşayan Şehirler Platformu olarak, şehirlerimizin sahip olduğu doğal, kültürel değerlerin ilk önce korunup, doğru örgütlenme ile güçlenerek, katma değerler yaratmak, yöre halkına ekonomik sürdürülebilir girdiler kazandırmak ve doğru etkili yerelden kalkınma adamlarını hayata geçirmek temel hedefi olduklarını ifade eden Akın, şunları söyledi :

         “Artvin’e seçkin jüri üyelerimiz Şehir Ödülleri Türkiye 2017 etkinliği Umut ışığı Temalı Paydaş Ödülleri altında yer alan “Engelsiz Şehir” ve Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali başvurusu ile “En Yaratıcı Etkinlik” kategorilerinde ödüle Artvin Valiliğini layık görmüşlerdi. İlinizi temsilen Sayın Valimiz Ömer Doğanay’a bu önemli başarınızı tescilleyecek Şehir Ödülleri Türkiye 2017 “Engelsiz Şehir” ve “En Yaratıcı Etkinlik” Tescil Belgelerini takdim etmek amacıyla sizleri ziyaret ediyorum. Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali ülkemizde yöre değerlerinin korunması tanıtılması ve katma değer yaratılarak yöre halkına ekonomik girdi sağlaması açısından çok değerli bir etkinlik bu bağlamda jürimiz tarafından tüm ülkemize örnek göstermek amacıyla ödüle layık görüldü. Ama ben sizlerin huzurunda ilk defa ziyaret etme şansına maalesef bugün ulaşabildiğim Artvin’e gelmeden önce anlamının ve değerinin bu kadar büyük olduğunu ve eşleştiğini düşünemediğim “Engelsiz Şehir Artvin” çalışmanızdan bahsetmek istiyorum. Trabzon’dan, Artvin’e gelene kadar büyüleyici ve bir o kadar zorlu coğrafyanızın içerisinde bir geçitten sonra yüksek bir tepeden dağlar arasında küçük bir ovada Artvin’i göreceğimi düşünüyordum. Ne kadar yanılmış olduğumu çok geçmeden gördüm. Ve anladım ki bırakın engellilerimizi, dezavantajlı gruplarımızı Artvin, bir dağ yamacındaki dik yapılanması ile sağlıklı bireylerin bile çok zor ulaşım ve erişim olanaklarına sahip olduğu bir şehir… Gördüm ki, yürümenin bile zorlukla olduğu bu şehirde engellilerimizin, dezavantajlı gruplarımızın şehirde günlük ihtiyaçlarını karşılaması, kamu hizmetlerine ulaşması çok güç. Ama siz hayata geçirdiğiniz projeleriniz ile ulaşımı ve erişimi Artvin’de başarmışsınız. Sayın valim sizin nezdinizde, anlamlı proje adımlarınız ile Engelsiz Şehir Artvin’i yaratan tüm emeği geçen başarılı ekip üyelerine, bu olanağı onlara sunan size teşekkür ederim. Ayrıca ülkemizdeki diğer illerimize ve destinasyonlarımıza örnek gösterme fırsatını bizlere bahşettiğiniz için özellikle şükranlarımı iletiyorum. Tüm kalbimle inanarak Artvin’in ülkemize örnek gösterilebilecek önemli bir model olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

         Ziyaretin sonunda Akın, “Engelsiz Şehir“ ve “En yaratıcı Etkinlik“  ödüllerinin tescil belgelerini Vali Doğanay’a takdim etti.

AVBM