Fenomen Sunucu Şakir Kara, Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonluğunu Değerlendirdi

tarafından
151
Fenomen Sunucu Şakir Kara, Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonluğunu Değerlendirdi
Bu haber 294 kez okundu.

 

Boğa denince Artvin, Boğa Güreşleri sunuculuğu denince ilk akla Şakir Kara gelir.

Yıllardır Boğacılık sektörünün içerisinde olan Artvin’li  duayen sunucu Şakir Kara, bu sene 7. düzenlenen Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonluğunu değerlendirdi.

Boğa Güreşlerinin Artvin için neyi ifade ettiğini açıklayan Kara, şu ifadeleri kullandı; “Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali 42 yıllık bir tarihe sahip ama bu gelenek 200 yıllık bir tarih daha öncesi de var 400 yıla dayanıyor. Bu atalarımız gördüğünüz düz arazide boğalarını güreştirmişler. Neden güreştirmişler? Çünkü; bu kırık arazide yaylaya götürmek zorundalar. O kadar ot bulup onları besleyecek durumları olmadığı için yayla kültürü var. Yaylaya götürmek için boğalarını önce arenada düz alanda güreştiriyorlar ki daha sonra dağa çıktıklarında birbirlerini yıpratmasınlar, zarar vermesinler diye efendiyi burada seçiyorlar. İşte, bu da Kafkasör’ün yanında biz sadece kendi aramızda bunu yapıyorduk”

“TÜRKİYE’NİN EN İYİ BOĞALARI”

Şakir Kara olarak en büyük isteğinden söz eden Kara, “Sadece boğa güreşi değil, çünkü boğa güreşi sadece Artvin turizminin bir yerlere taşınması anlamına geliyor. 7 yıldır da boğa güreşlerinin içerisindeyim. Türkiye şampiyonasında bu senede yönetim kurulundayız. 7.sini düzenliyoruz. Buraya Erzurum, Rize, Muğla, Aydın, Denizli, İzmir gibi illerimizden boğalarımız geliyor. Türkiye’nin en iyi boğaları dediğimiz bir şampiyona yapıyoruz”

‘AMAÇ ARTVİN’İMİZİ TANITMAK’

Amacın sadece boğa güreştirmek olmadığını, Artvin’i tanıtabilmek olduğunu örneğin; Karagöl’den, Macahel’den bahsedebilmek, Yusufeli Barajlarını gezdirmek olduğunu kaydetti.  Kara, “Yeni insanlara yeni fikirler sunabilmek, turizime katkıda bulunmak bir iş adamı gelsin desin ki bu coğrafyada ben de yatırım yapayım. Bakın ne kadar güzel bunu sağlayabilmek için mücadele ediyoruz. İnşallah da mücadelemiz hak ettiği yere taşınmış olur diye düşünüyorum” dedi.

“HİÇ MEYDAN GÖRMEMİŞ BOĞALARIMIZ GÜREŞİYORLAR”

Bugünkü kategorinin yıldızlar kategorisi olduğunu ifade eden Kara,  “Hiç meydan görmemiş, arenaya çıkmamış boğalarımız güreşiyorlar. Onlar geleceğin yıldız boğaları olacaklar yarın pehlivanlar kategorisinde boğalarımız güreşecek” dedi.

“ŞAMPİYONLAR YARIN BELLİ OLACAK”

Aynı yaştaki boğaları güreştirdiklerini ifade eden Kara, “Biz o kadar hassas davranıyoruz ki bugün güreşen boğalarımız 2019 doğumlular yani aynı yaştaki boğalarımızı güreştiriyoruz. Yarın pehlivanlar güreşecekler ve şampiyonlar yarın belli olacak. Amacımız burada hem boğalarımıza da sahip çıkarak onlara zarar vermeden boğasıyla, doğasıyla Artvin’i Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmaktır” diye konuştu. – Fatma Küçük Atasert