Borçka’da Organik Çay Üreticisi Verim Kaybı Desteği İstiyor

tarafından
520
Borçka’da Organik Çay Üreticisi Verim Kaybı Desteği İstiyor
Bu haber 999 kez okundu.

Artvin’in Borçka ilçesinde Organik Çay Üreticisi, destekleme bedelinin geçen yıla göre düşük tutulması ile başlayan dert, asıl kayıp üretim kaybından derdi  iyice arttı.

Rize Çamlıhemşin ve Artvin Arhavi ilçesinde bulunan Organik Çay Fabrikasına çay satan üreticiler son yapılan desteklemenin düşük tütülmesi ile dert yanan üretici şimdi ise son sürgün de yer yer yüzde 50 azalırken bazı bölgede yüzde yüz verim kaybı yaşıyor.

2013 yılında üreticiler ile Çaykur arasında yapılan Organik Çay Tarımı Sözleşmesi kapsamında çay tarımında kimyasal gübre kullanımından vazgeçilerek organik üretime geçiş yapıldı. Çaykur, üreticilerle imzaladığı Organik Çay Tarımı Sözleşmesi’nin 5. maddesi (a) bendinde; “Çaykur, hasat edilen organik çay ürününün tamamını satın almayı taahhüt eder” beyanında bulunurken aynı maddenin (f) bendinde ise “Üretici, üretmiş olduğu organik yaş çay ürününün tamamını Çaykur’a satar. Sözleşme devam ettiği müddetçe başka bir firmaya yaş çay ürünü satamaz ibaresi yer almakta.

Borçka Güreşen Çarşıbaşı Mahallesi ve civar köylerdeki Organik üreticiler yaşadıkları ürün kaybının ardından Mayıs ayında uygulanan kontenjan uygulaması ile sıkıntı  yaşayan üretici, geçen yılki topladığımız çay ile kıyasladığımızda yarı yarıya ürün kaybı yaşadık, üçüncü  sürgünde ise tamamen kayıp yaşıyoruz. Sadece bundan geçimini sağlayan aileler var. Onlar için daha büyük sıkıntı oldu bu iş” ifadeleri yer almakta. – G.Ö.