Belediye Başkanı Orhan, “Artvin Tanıtım Günleri” İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

tarafından
362
Belediye Başkanı Orhan, “Artvin Tanıtım Günleri” İle İlgili Açıklamalarda Bulundu
Bu haber 684 kez okundu.

 

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, 24-27 Kasım İstanbul Maltepe de gerçekleşen “Artvin Tanıtım Günleri” etkinliği ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

24-27 Kasım İstanbul Maltepe de gerçekleşen “Artvin Tanıtım Günleri” etkinliği yoğun ilgi ile karşılaştığını belirten Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan sloganları olan “Aracı Değil, Üreten Kazansın, Toprak Asla Karşılıksız Bırakılmaz” sözlerini belirterek ”Kendi bölgemizde ürettiğimiz ürünlerimizi, turizm alanlarımızı, yaylalarımızı ve kendi ürettiklerimizi orada tanıtma fırsatı bulduk. İlgi inanılmaz yoğundu ve gerçekten katıldığımız için de çok memnun kaldık. Son zamanlarda Artvin demir elması ile ilgili Borçka’da çalışmalarımız vardı buna da coğrafi işaret alıyoruz artık. Biz burada hem demir elmasını tanıttık raf ömrünün en uzun olan demir elmasından ürettiğimiz, demir elma sirkesi, pekmezi, demir elma kurusunu da tanıttık. Borçka’da demir elmasını bir marka haline getirerek bunu ekonomik olarak da bir girdi nasıl sağlayabiliriz diye düşündük. Bununla ilgili yapmış olduğumuz çalışmaları orada da sergileme fırsatı bulduk. Bunun yanın da mısır unu son zamanlarda alınıp insanların Karadeniz bölgesi boyunca Türkiye’nin çeşitli yerlerine götürerek orada öğüterek mısır ununu kullandıklarını biliyoruz. Biz kendi mısır unumuzu da tanıttık” dedi.

“İnsanlar Rağbet Gösteriyor”

Artvin bölgesine ait ürünleri tanıtarak büyük rağbet görüldüğünü vurgulayan Ercan Orhan, numunelerin ellerinde kalmadıklarını da belirterek şu şekilde dile getirdi” Üzüm pekmezini, fındığı, balı, ıhlamuru bu bölgeye ait ne kadar çok ürün varsa bunları tanıtmaya çalıştık ve insanların da yoğun ilgisi vardı. Hatta götürdüğümüz tanıtım numuneleri elimizde bir tane bile kalmadı. Son gün soranlarda oldu ama elimizde kalmamıştı demek ki insanlar rağbet gösteriyor. Özellikle demir elması çok fazla ilgi gördü. Özellikle gelen Milletvekilleri, Belediye Başkanlarına da sunduk bunları. Türkiye de ekimin sonun da toplanıp mayısın sonuna kadar öylece kalabilen başka bir elma biz bilmiyoruz gerçekten demir elması bize çok katkı da sunacak gelecek dönemlerde. Bunu da biz baş tacı yapmak istiyoruz evet çaydan fındıktan, baldan vatandaşımız gelirse alıyor ama bu bölgedeki meyvelerden sağlayamıyor.

Muvahhid Zeki’nin 1923 de yazmış olduğu “Artvin Vilayeti Hakkında Malumatı Umumiye” kitabında 1924 de bu elmanın meşhur olduğunu söylemişlerdi ve biz bu meşhur elmaya sahip çıkamamıştık. İnşallah ekonomik olarak buradan insanlara bir gelir elde edecekler İstanbul da bunun meyvelerini aldık. Yakın bir tarih de İzmir de 17-18 Aralık da bir tarım fuarı var biz aynı ürünlerle katılıp bu bölgenin ürünlerini orada tanıtmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. – BÜLENT ATASERT