Artvin’de 78’liler Derneği 12 Eylül Darbesinde hayatını kaybedenleri andılar

tarafından
20
Artvin’de 78’liler Derneği 12 Eylül Darbesinde hayatını kaybedenleri andılar
Bu haber 39 kez okundu.

 

Artvin’de 78’liler Derneği 12 Eylül Darbesi nedeniyle basın açıklaması yaparak o dönemde işkence görenler ve hayatını kaybedenleri andılar.

78’liler Derneği Artvin  Şubesi Başkanı Seyfettin Altıkulaç, 12 Eylül 1980 Darbesinin 43’üncü yıl dönümü nedeniyle Atapark’ta basın açıklaması yaptı.

12 Eylül’ün IMF ile bağıtlanan 24 Ocak 1980 ekonomi kararlarının üzerine gerçekleşmiş kapitalizmin neoliberal uygulamalarına geçişi sağlayan faşist bir darbe olduğunu söyleyen Altıkulaç, “12 Eylül’ün anti-demokratik anayasası ve kurumları, sermaye yanlısı-emekçi düşmanı düzenlemeleri, dinci gericiliğe açtığı kapılar, bugün AKP iktidarı aracılığıyla mantıksal ve fiili gelişmesinin doruğuna ulaşmıştır. Serbestleştirme, özelleştirme, sanayisizleştirme, tarımın tasfiyesi, güvencesiz çalışma biçimleri, sendikasızlaştırma, eğitim ve sağlık alanlarında yürütülen neoliberal “dönüşüm” operasyonları, yerli ve yabancı sermaye güçleri lehine, yeni bir sermaye birikimi sürecinin gereksinimleri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir” dedi.

12 Eylül anayasasının arada yapılan birçok anayasa değişikliği ve en son 2010 referandumu ile pekiştirildiğini ifade eden Altıkulaç, “Yine anti-demokratik içerikteki siyasi partiler ve seçim yasaları AKP tarafından korunmaktadır. Meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerine yönelik anti-demokratik düzenlemeler, 12 Eylül’ün devamı ve doruğu niteliğindedir. 2011 yılında gündeme gelen ve temsili parlamenter sistemi dışlayan anti-demokratik Kanun Hükmünde Kararnameler aracılığıyla kamu idari yapısında yapılan değişiklikler, tekelci, otoriter ve yeni sermaye birikimi süreçleriyle uyumlu bir tarzda sürdürülmüştür” diye konuştu.

“12 Eylül’ün darağaçlarında, cezaevlerinde, dağlarda ve sokaklarda gerçekleştirdiği katliam, baskı ve terör ağı bugünün özgül koşulları içinde sürdürülürken Haziran Direnişi ile başlayan süreç ile birlikte, AKP iktidarı ülkeyi polis devletine dönüştürmüş ve yargı bağımsızlığını yok etmiştir” diyen Altıkulaç, “12 Eylül döneminde önce “Türk-İslam Sentezi” adı altında desteklenen dinci-gericilik, bugün üniversite, gençlik, spor, aile vb. alanlar üzerinden toplumsallaştırılarak yaygınlaştırılmış ve laiklik geriletilmiştir. 12 Eylül faşizminin desteklediği Suriye’nin ve Mısır’ın Müslüman Kardeşleri`ne, bugün IŞİD, El-Kaide ve El-Nusra gibi yeni çok uluslu şeriatçı terör örgütleri eklenmiştir. 12 Eylül genç canları hedef almış ve katletmişti, şimdi AKP iktidarı yine genç canları bu kez polisleri aracılığıyla katlediyor. Onlarca Erdal Eren, Necdet Adali, Serdar Soyergin, İlyas Has, Hıdır Aslan’larımıza şimdi Mehmet Ayvalitaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan `larımız eklendi. Ancak bütün olumsuzluklara karşın Türkiye’de ciddi bir birikim oluşmuş ve toplumsal muhalefet Haziran Direnişi ve onun devamı niteliğindeki direnişlerle kendini ortaya koymuştur. Bugün başka bir Türkiye ve dünya özlemi yayılmaktadır. Biz 78’liler,eşit, özgür, demokratik, tam bağımsız, barış içinde bir Türkiye’yi savunmaya, sermaye egemenliği ve faşizmi lanetleme ve geriletmeye yönelik toplumsal muhalefetin içinde alanlardaki yerimizi almaya devam edecektir. Biz bitti demeden bitmez” diyerek basın açıklamasını sona erdirdi. – Tahsin Atasert