Yeşil Artvin Derneği “5 Haziran Dünya Çevre Günü”nde toplumun tüm kesimlerini sorumlu davranmaya çağırdı

tarafından
61
Yeşil Artvin Derneği “5 Haziran Dünya Çevre Günü”nde toplumun tüm kesimlerini sorumlu davranmaya çağırdı
Bu haber 118 kez okundu.

 

Doğaya Güç Kat Ağı ve içlerinde Yeşil Artvin Derneği’nin de bulunduğu 78 çevre derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde toplumun tüm kesimlerini sorumlu davranmaya ve harekete geçmeye davet etti.

Doğaya Güç Kat Ağı’nın 3-4 Haziran tarihlerinde Ankara’da Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul’a Yeşil Artvin Derneğinin içinde bulunduğu 78 çevre derneği katıldı.

Genel Kurul’un ardından, Doğaya Güç Kat ağı ve 78 çevre örgütü tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Gününde çevreyi koruma ve sorumlu davranma çağrısı yapıldı. 1973 yılında “Yalnızca Bir Dünya” sloganıyla kutlanmaya başlanan ve her yıl farklı çevre sorunun ele alındığı Dünya Çevre Günü’nün bu yılki temasının “Plastik Kirliliğine Çözümler” olduğu belirtilen açıklamada, çevre sorunları ve doğa üzerindeki baskının arttığına dikkat çekilerek “Her yıl yaklaşık 400 milyon ton plastik atık üretiliyor ve bunların yarısı tek kullanımlık ürünler” denildi ve tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması gerektiği vurgulandı.

Doğaya Güç Kat Ağı adına Van Gölü Aktivistleri Dernek Başkanı Dilruba Ercan, “Her yıl yaklaşık 400 milyon ton plastik atık üretiliyor ve bunların yarısı tek kullanımlık ürünlerden oluşuyor. Plastik atıklar denizlerimizi ve doğayı kirletiyor, canlı yaşamını tehdit ediyor ve sağlık riskleri oluşturuyor” dedi.

Ercan’ın okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Çevre sorunları ve doğa üzerindeki baskı her geçen gün daha da artıyor

“Çevre sorunları ve doğa üzerindeki baskı her geçen gün daha da artıyor. Günümüzde, küresel iklim değişikliği, doğan alanların tahribatı ve daralması, şiddetli erozyon, su ve toprak kirliliği, bir milyonun üzerinde canlı türünün tehdit altına girmesi, 2 milyondan fazla insanın temiz ve yeterli suya erişememesi gibi çevre sorunları geleceğimizi tehdit ediyor.

Nüfus artışına bağlı olarak çevre sorunları daha şiddetli hissedilecek

Hükümetlerce bu sorunların çözümüne yönelik yeterli önlemler alınmadığı için tehditler her geçen gün daha da artıyor. 2050 yılında dünya nüfusunun 9,6 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Nüfus artışına bağlı olarak çevre sorunları ve doğa üzerindeki baskı daha şiddetli hissedilmeye başlanacak.

Her yıl yaklaşık 400 milyon ton plastik atık üretiliyor

Ülkemizde de durum farklı değil, son 70 yılda mera alanlarımızın yarıdan fazlasını, sulak alanlarımızın ise yüzde 60’ından fazlasını kaybettik. Yanlış su yönetimi nedeniyle, su kaynaklarımız azalıyor. Neredeyse bütün akarsularımız, göllerimiz kirlendi. Yeraltı sularımız bitme noktasına geldi. Yangınlar, madencilik faaliyetleri, alt yapı yatırımları ve yapılaşma nedeniyle orman alanlarımız daralıyor.

Hükümetler tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasına yönelik politikalar geliştirmeli

Ayrıca yurt dışından gelen plastik atıklarının ülkemizde işlenmesi de başkaca problemlerden birini oluşturuyor. Plastik atıkların uzun süre çözünmeden yaparak atık yönetimini iyileştirebilir ve kampanyalar düzenleyebiliriz. Hükümetler tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasına yönelik ve atık yönetimini teşvik eden politikalar geliştirmelidir. Bu konudaki anlaşmalara katılmalıdır” diye beyanatta bulundu. – Gökhan Özçelik