Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Kestane Gal Arısı İle Biyolojik Mücadele Devam Ediyor

tarafından
85
Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Kestane Gal Arısı İle Biyolojik Mücadele Devam Ediyor
Bu haber 156 kez okundu.

 

Kestane ormanları bakımından önemli bir yere sahip olan bölgemizde, ağaçlarının gelişimini, büyümesini ve meyve verimini düşürerek ülke ekonomisinin ’de zarar görmesine neden olan Kestane Gal Arısına karşı biyolojik mücadele çalışmalarımız devam ediyor.

Kestane; odunu, balı, meyvesi ve çiçeği ile birçok kullanım alanına sahip çok yönlü orman ağacıdır. 2022 verilerine göre Ülkemiz Dünya’da kestane meyve üretiminde yaklaşık 81.323 Ha lık alanla dördüncü sırada yer almaktadır.

Ekolojik ve ekonomik açıdan değerli bir ağaç olan kestane, birçok hastalık ve zararlı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan biri olana kestane Gal Arısına karşı mücadelemiz aralıksız devam ediyor. İlk defa 2021 yılında bölgemizde de görülen Gal Arısı zararlısına karşı Artvin Orman Bölge Müdürlüğümüz Orman Zararlılarıyla Mücadele Laboratuvarlarımızda üretilen ve Gal Arısının yırtıcısı olana “Torymus Sinensis Kamijo (Hymenoplere Torminade)” zararlının yoğun olarak görüldüğü bölgelere salınarak biyolojik mücadele yapılıyor. – ARTVİN O.B.M.