Ülke Genelinde Kara Avcılığı Durduruldu

tarafından
179
Ülke Genelinde Kara Avcılığı Durduruldu
Bu haber 356 kez okundu.

 

Artvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından kara avcılığı ikinci bir duyuruya kadar ülke genelinde durdurulduğu duyuruldu.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde hasara neden olan deprem afeti nedeniyle kara avcılığı Türkiye genelinde 14 Şubat 2023 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar durduruldu.

Yaban hayatı ve yaşam alanlarının deprem felaketinden olumsuz etkilenmesi nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığınca yeniden değerlendirildi. Bu kapsamda, Türkiye’nin önemli doğal kaynaklarından olan av ve yaban hayatının korunması maksadıyla ikinci bir duyuruya kadar durduruldu.

Konu ile ilgili açıklama yayınlayan Artvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü şu ifadeleri kullandı:

“2022-2023 Av Dönemi, yaban hayatı ve yaşam alanlarının deprem felaketinden olumsuz etkilenmesi nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığınca yeniden değerlendirildi. Bu kapsamda, ülkemizin önemli doğal kaynaklarından olan av ve yaban hayatının korunması maksadıyla ikinci bir duyuruya kadar durduruldu.20 Ağustos 2022 ile 05 Mart 2023 tarih aralığını kapsayan 2022-2023 Av Dönemi, yaban hayatı ve yaşam alanlarının deprem felaketinden olumsuz etkilenmesi nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığınca yeniden değerlendirildi. Bu kapsamda, ülkemizin önemli doğal kaynaklarından olan av ve yaban hayatının korunması maksadıyla4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 5. ve 12.maddeleri gereği, kara avcılığının bugünden itibaren durdurulması kararlaştırıldı.” – Artvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü