Türkiye Kamu-Sen Artvin İl Temsilcisi Aydın, “Sağlıkta Şiddet Son Bulsun”

tarafından
644
Türkiye Kamu-Sen Artvin İl Temsilcisi Aydın, “Sağlıkta Şiddet Son Bulsun”
Bu haber 1.047 kez okundu.

Türkiye Kamu-Sen Artvin İl Temsilcisi Hüseyin Aydın ve Türk Sağlık-Sen Artvin Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Aygün darp edilen sağlık çalışanlarına geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Hopa 3 Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’nu ziyaret eden Aydın ve Aygün saldırıya uğrayan sağlık çalışanlarından yaşanan şiddet olayı hakkında bilgi alarak, sağlık çalışanlarının yanında olduklarını iletti.

Hüseyin Aydın yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “Dün gece Hopa ilçemizde yaşanan arbede sonrası olay yerine gelen 112 sağlık ekibi, yaralıları ambulansa bindirdiği sırada ambulans içerisinde yaralıların saldırısına uğramış, diğer sağlık görevlilerinin araya girmesi sonucunda sağlıkçıların daha büyük yaralanmaların önüne geçilmiştir. Ardından polis ekiplerimizce zapt edilen şahıslar ifadeleri alınarak savcılığa sevk edilmiştir. Saldırıya uğrayan arkadaşlarımız saldırganlara ilk müdahaleyi gerçekleştirdikten sonra saldırganlardan şikayetçi olmuş, savcılık tarafından gerekli işlemler başlatılmıştır. Kendine yardım için gelen sağlık çalışanlarımıza fiziki saldırıda bulunacak kadar kendini kaybeden, insanlıktan nasibini almamış saldırganların en ağır cezayla çarptırılmalarını istiyoruz. 

Salgın dönemi başta olmak üzere, her koşulda kendi canları pahasına hayatımızı kurtarmak için mücadele eden sağlık çalışanlarına saygı ve minnet dışında herhangi bir duygu besleyemeyiz. Yaşanan bu olayda, 112 sağlık çalışanlarımız olay yerine 2 dakika gibi hızlı ve kısa bir sürede ulaşmış, yaralılara müdahale etmeye çalışmış, karşılığında ise şiddet görmüştür.

Özellikle şiddet olayının devam ettiği durumlarda kolluk kuvvetleri olay mahalline gelmeden sağlık personelleri olay yerine sevk edilmemelidir. Yaşanan bu tür olaylarda sağlık çalışanlarımız arbedenin ortasında kalmakta ve sağlık çalışanlarımızın olay yerinde can güvenliği bulunmamaktadır.

Resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine dair Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a rağmen sağlıkta şiddet devam etmektedir. Görüyoruz ki, ilgili kanun çıkmış yalnız yaptırımları hissettirilememiştir.

Münferit bir olay gibi görmekle bu şiddetin ne sonu gelir ne de çalışan kendini güvende hisseder. Hastaları hayatta tutmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına, sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır. 

Sağlık Çalışanlarımıza yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyoruz. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen olarak sürecin takipçisiyiz” dedi. – B.A.