Muratlı Barajında Göze Hoş Gelmeyen Kirli Görüntüler

tarafından
835
Muratlı Barajında Göze Hoş Gelmeyen Kirli Görüntüler
Bu haber 1.611 kez okundu.

               Borçka İlçesine bağlı Muratlı HES Barajında Kurban Bayramı dolayısıyla göze hoş gelmeyen kirli görüntüler ortaya çıktı.

Borçka ilçesinde Çoruh Nehri  üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1999-2005 yılları arasında, kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.981.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 44,00 m., normal su kotunda göl hacmi 74,80 hm³, normal su kotunda göl alanı 4,10 km²’dir. Baraj 115 MW güç ile yıllık 444 GWh’lik enerji sağlamaktadır.

Artvin’in Borçka ilçesinde, Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanların sakatat ve derilerin kimliği belirsiz kişilerce bölgede bulunan Muratlı Enerji Barajı’na atılması, mahalle sakinleri ve ziyaretçilerin tepkisine neden oldu.

Muratlı Baraj Enerji,  gölü üzerinde çevre köylerinden geldiği tahmin edilen kurban atıkları ve çöpler çevrede kötü kokuya neden oldu. Bayram ziyaretine gelenler ve gölün manzarasını seyretmek isteyenler ise çöp tabakası ile karşılaşınca tepkilerini dile getirdiler.

Baraj gölüne atılan hayvan atıkları nedeniyle çirkin manzarayla karşılaşan ziyaretçiler, vatandaşları duyarlı olmaya davet ederek, ilçeye, barajlarımıza ve doğaya yakışmayan bu davranışı doğru bulmadıklarını ve hatayı yetkililerden değil bizim duyarlı ve uyarıcı olmamız lazım” diye ifadelerine yer verdiler.

Derelere ve ırmaklara atılan  kurban çöp atıkları  enerji üretim gövdesine ancak  birkaç güne ulaşıyor, koku ve kirli tabaka olmasına neden oluyor. – B.A.