İL MÜFTÜ YARDIMCISI ÇELİKOĞLU’NDAN RAMAZAN AYI DEĞERLENDİRMESİ

tarafından
944
İL MÜFTÜ YARDIMCISI ÇELİKOĞLU’NDAN RAMAZAN AYI DEĞERLENDİRMESİ
Bu haber 1.782 kez okundu.

Artvin İl Müftü Yardımcısı Mahmut Çelikoğlu  Ramazan ayı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çelikoğlu yaptığı açıklamada,  içinde birçok manevi dinamiği bulunduran  Ramazanı  önemli kılan özelliğin bu ayda Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlanması olduğunu söyledi.

İl Müftü Yardımcısı Çelikoğlu açıklamasında; “On bir ayın sultanı olan Mübarek Ramazan ayına eriştik.

Yüce Rabbimize hamdolsun!

Yüce Allah Kur’an’da Ramazan ayını tanımlarken: “İnsanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır.” (Bakara,185) buyurarak bu özelliği ifade etmiştir.

Okumayı, düşünmeyi, bilimi, barışı, huzuru, doğruluğu, adaleti, emaneti ehline vermeyi, başta anne-babamız olmak üzere en yakınımızdan başlayıp muhatap kitlemiz olan insanlara iyilik yapmayı emreden Yüce kitabımız, indiği andan itibaren kıyamete kadar kendisine inanarak müracaat eden herkese dünya ve ahiret mutluluğunu vadetmektedir. Bu eşsiz hazzı ve mutluluğu elde etmek için ramazan ayını amacına uygun olarak idrak etmek, inananlar için elzemdir” dedi.

İl Müftü Yardımcısı Mahmut Çelikoğlu açıklamanın devamında şunları söyledi: “Yüce Allah Kur’an-ı Kerimi okuma, anlama ve en önemlisi de hayatımızda tatbik etme konusundaki eksikliklerimizi gidermek, kendisine daha iyi bir kul olma bilincimizi artırmak için bizlere çok önemli zaman dilimleri bahşetmiştir.

Bu zamanların hiç şüphesiz en önemlisi Ramazan ayıdır. Zira, Yüce Allah’ın bin aydan daha hayırlı olarak buyurduğu Kadir Gecesi (Kadir, 3) bu ay içerisindedir.

Ayrıca Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) ile vahiy meleği Cebrail (a.s.) her Ramazan ayı geldiğinde o ana kadar inen Kur’an ayetlerini karşılıklı okurlardı(Mukabele). Peygamberimiz (a.s.) vefat etmeden önceki son Ramazan ayında ise bu mukabele icrası iki kez gerçekleşmiştir. (Buhari, Fedailül Kur’an, 7) Bunun içindir ki; orucun, iftarın, sahurun, teravihin de icra edildiği bu mübarek ayda Allah Teala’nın kelamı (sözü) olan Kur’an’ı daha fazla okuyup-dinlemeye ve anlamaya mutlaka ama mutlaka zaman ayırmak durumundayız. Bunu yapmadığımız takdirde Ramazan ayından kesinlikle gereği gibi istifade etmemiş oluruz.

Ramazanın ilk anından itibaren her gün bir cüz Kur’an okuyalım ya da bu cüz’ü bir hocamız veya hafızımızdan  mümkünse yüz yüze canlı, mümkün değilse TV, Radyo, internet vb. araçlar vasıtasıyla dinleyelim.

Şunu da ifade etmeliyim ki, Kur’an okumasını bilmeyen din kardeşlerimiz, Yüce Allah’a lütfen söz verip kalplere huzur, bedenlere şifa veren Kur’an okumayı bir an önce öğrensinler. Bu arada okuduğumuz ya da dinlediğimiz  Kur’an ayetlerinin mealini, özellikle de tefsirini okumayı veya bu alanda söz sahibi olan bilirkişi hocalarımızdan dinlemeyi de ihmal etmeyelim. Çünkü Kur’an’ın asıl indiriliş gayesi O’nu okuyup anlamak ve en önemlisi de hayatımızda tatbik etmektir.

Ramazan gecelerini daha iyi ihya etmemiz için yatsı namazından sonra kıldığımız Teravih Namazları da biz inanalar için önemli bir nimettir. Dinlenip rahatlama anlamına da gelen “teravih” kelimesiyle vasıflanan bu namaz sayesinde, inşallah hem daha fazla sevap kazanacağız hem de miracımız olan namazı bu mübarek ayın gecelerinde daha fazla ifa ederek diğer zamanlarda kılamadığımız namazların telafi edilmesi yolunda önemli bir adım atmış olacağız.

Artvin İl Müftü Yardımcısı Mahmut Çelikoğlu açıklamaların sonlarına doğdu şu bilgilendirmelerle tamamladı; “Ülkemizin her il ve birçok ilçesinde olduğu gibi Yeşil Artvin’de de merkezde halkımızın eski sanayi bölgesi olarak bildiği yerdeki ESENTEPE CAMİİNDE HATİMLE TERAVİH NAMAZI kılacağız. Burada 4 hafız hocamız birlikte teravih namazını hatimle kıldıracağız inşallah. Genelde 20 rekat kıldığımız bu teravih namazının her rekatında Fatiha‘dan sonra Zammi Sure olarak Kur’an-ı Kerimden 1 sahife okunarak bu şekilde 30 günün sonunda Kur’an-ı hatmetmiş olacağız.

Hatimle teravih namazının uzunluğu  bazı din kardeşlerimizin gözünü lütfen korkutmasın. Bu şekilde kılınan teravih namazı, diğer camilerimizde kılınan teravih namazından sadece ortalama yarım saat fazla sürmektedir.

Yüce Rabbim, Ramazan ayını en güzel şekilde ihya etmeyi, bu vesileyle de Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’den azami düzeyde istifade etmeyi bizlere nasip eylesin”. ARTVİN İL MÜFTÜLÜĞÜ