FİLENİN SULTANLARI BORÇKA(KLASKÜR) OLDU

tarafından
638
FİLENİN SULTANLARI BORÇKA(KLASKÜR) OLDU
Bu haber 1.230 kez okundu.

Artvin’de Filenin Sultanları Borçka(Klaskür) oldu.

Artvin’in Sultanları Voleybol Turnuvası il birinciliği müsabakaları tamamlandı. Merkezden 3, ilçelerden 5 takımın katıldığı il şampiyonluğu yarışmasında fileden galip çıkan takım Borçka Klaskür oldu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporu yaygınlaştırmak için etkinlikler yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda “Artvin’in Sultanları Voleybol Turnuvası” düzenleyerek spor yapmaya fırsat bulamayan kadınları harekete teşvik ediyor.

İlçelerde düzenlenen voleybol turnuvalarının tamamlanmasının ardından merkezde yapılan il birinciliği vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle izlendi. Kadınların sahada mücadele ettiği anlarda aileleri ise tribünlerde desteklerini esirgemedi. Oldukça çekişmeli geçen final müsabakalarının ardından turdan birincilikle çıkan Borçkalı kadınlar il şampiyonluğuna isimlerini yazdırdı.

Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sporu toplumun her kesimine yaymak, ülkenin dört bir yanında sporun gelişimine katkı sağlamak, spor branşlarının bilinirliğini artırmak, toplumu düzenli fiziksel aktivite alışkanlığına özendirerek, spor kültürü oluşturmak, katılımcıların beden ve ruh sağlıklarını geliştirmek ve spor aracılığı ile sosyal hayata katılımlarını artırma amacıyla “Artvin’in Sultanları” voleybol turnuvası düzenlendi.

Oynanan müsabakalar sonunda milli Eğitim Müdürlüğü 4’üncü olurken, Orman Bölge Müdürlüğü 3’ncülüğe yerleşti. Final maçında karşı karşıya gelen Yusufeli ve Borçka takımlarının kıyasıya mücadelesinden galip çıkan ise birincilik kupasını elde ederek il şampiyonu oldu.

Tüm maçları sonuna kadar izleyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, final maçı sonrası yaptığı değerlendirmede, “Artvin’de ilk defa bu organizasyonu düzenliyoruz. Daha önceden erkeklere yönelik birçok organizasyon yapılmış ama biz pandemi döneminde insanların evde kaldığı için ve ev hanımlarını spor salonlarına çekmek, sporu tabana yaymak, anneleri ve çocuklarını bir arada spor yapma bilincini oluşturmak adına bu organizasyonu düşündük. İlk önce ilçelerde ilçe birinciliklerini yaptık. Merkez ilçenin de birinciliklerini tamamladıktan sonra büyük finali de yaptık. İnsanların hareket etmeyi özlediğini imkân verilişe insanların spor yapmaya eğilimli olduğunu gördük bu süreç içerisinde ciddi katılım oldu. Hem spor alanında oyuncu olarak hem de seyirci olarak benim en çok mutlu olduğum şey çocuklar annelerini salonda izlemeye geldiler. Hem herkesin yapabileceği sporları yaptırmak hem de olimpik sporcu hazırlamak için bu annelerin yetiştirdiği çocukları bu salonlarda sporla tanıştırmayı hedeflemiştik bunu da yüzde 90 başarmış olduk” dedi.

‘Artvin’in Sultanları’ voleybol turnuvasında il merkezimizdeki okullarda çalışan bayan öğretmenlerden oluşan Milli Eğitim Takımı voleybol takımı finallerde il 4’üncüsü oldu.

Merkez ilçe müsabakalarında 2’nci il müsabakalarında 4’ncü olan voleybol takımını tebrik eden Acar “Öğrencilerimize eğitim öğretim alanında rehber ve örnek olmanın yanında sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerde de örnek oldunuz, sizleri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Turnuva Şampiyonluk kupasını Borçka’ya götüren takımın antrenörü Öner Faruk Gençtürk, şampiyonluğun haklı gururunu yaşadıklarını söyleyerek, “Bu takım, pandeminin insanları eve kapatması nedeniyle oluştu. İnsanlar hareketsiz, sosyal ve sportif aktivitesiz kaldı. Covid-19 sürecinde Köyümüz bir kaç kez karantinaya alındı. İnsanlar hareketsiz kaldı. Biz de köyümüzde kadın erkek genç yaşlı demeden voleybol maçları yapmaya başladık. Buna uygun tek yer Meryem Acar Ortaokulunun bahçesiydi. Beton ‘ bozuk sahada oynarken düşüyorduk. Köyümüzün ve Artvin’in medar-ı iftiharı Sayın İsmet Acar, bu sahayı bizim için yaptırdı. Hiç bir köyde hatta ilçede bile böylesine güzel sahayı bulamazsınız. Bu nedenle Sayın İsmet Acar’a bir kere daha gönülden teşekkür ediyorum. Biz bu sahada oynadık ve oynamaya da devam ediyoruz.

İl Gençlik Spor İl Müdürümüze özellikle özel teşekkür ederim. Böylesine güzel bir il turnuvası düzenledi, katıldık. O saha bizi şampiyon yaptı. Şampiyonluğumuzu Köyümüzün gururu Sayın İsmet Acar’a doğum günü kutlaması olarak sunuyoruz. 1 Nisan doğum günü imiş öğrendik. İyi ki var ve iyi ki bizim büyüğümüz, ağabeyimiz. Ayrıca bu kupayı yakın zamanda çok genç yaşta kaybettiğimiz Eylem Yıldız’a adıyoruz. Yıldızlar yoldaşı olsun, Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Bir teşekkürümüz de Bizi tribünde destekleyen Borçkalı dostlarımıza maçın başından sonuna kadar müthiş bir tezahüratta bulundular. Bu takımın içinde yüreğiyle oynayan sporcularımızı aralarında benim eşim de var, kutluyorum. Hep birlikte küçük ama çok güzel, çok özel, yüzümüzü gülümseten bir başarı hikâyesi yazdık. İyi ki varsınız” şeklinde konuştu.

Borçka Kadın Voleybol takımı sahaya yakalandığı amansız hastalığı sonucu5 ay önce 26 yaşında hayata veda eden arkadaşları Eylem Yıldız’ı unutmayacaklarını anlatan pankartla çıkarak seyircilere duygu dolu anlar yaşattı.

Borçka Klaskür Artvin’in Sultanları şampiyonluk kupasını Borçka Kaymakamı Ali Osman Bulat ve Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran’dan aldı.

Artvin’in Sultanları Voleybol Turnuvası İl Birinciliği Final Müsabakalarına; Borçka Kaymakamı Ali Osman Bulat, İl Genel Meclisi Başkanı Furkan Çakmak, Ak Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, İl Ticaret Müdürü Bilal Taş, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Sinan Saatçi, Nacettin Doğan, Türk Kızılayı Artvin Şube Başkanı Alaaddin Güven, Ak Parti Borçka İlçe Başkanı Hüseyin Çakır ve çok sayıda sporseverler katıldı. – ZEYNEP KÜÇÜK / HAVVA ÖZÇELİK