Gazeteciler Artvin Belediyesi ve Yerel Yönetim Hakkında Açıklamalarda Bulundular

tarafından
132
Gazeteciler Artvin Belediyesi ve Yerel Yönetim Hakkında Açıklamalarda Bulundular
Bu haber 260 kez okundu.

 

Artvin’de görev yapan yerel gazeteciler Çay TV’de 25. Saat programında Artvin Belediyesi ve yerel yönetim hakkında açıklamalarda bulundular.

Çay TV’de 25. Saat programına konuk olan Artvin’de görev yapan gazeteciler programda Artvin Belediyesi ve yerel yönetimi hakkında açıklamalarda bulundu. Program sunucusu İbrahim Eksilmez’in Artvin yönetiminden kimse memnun değil. Belediyeden neden bu kadar şikâyetçi insanlar sorusu üzerin gazetecilerin verdiği cevaplar şu şekilde;

“GELDİĞİN MAKAM AĞLAMA DUVARI DEĞİLDİR”

Çoruh Postası İmtiyaz Sahibi Tolga Gül, “Sanırım ayna karşısına geçip ben bugün kiminle kavga etsem diye düşündüğündendir. Sürekli herkesle bir tartışma içerisinde olduğunuz zaman sadece iktidar partisi ile de değil, kendi partisi de dâhil olmak üzere herkesle bir tartışma içerisinde ve sürekli biri ben bilirim diyorsa bir yerde yanlış yapıyor demektir.

Bakıyoruz belediyemiz güzel güzel afişler yaptırıyor, reklamlar yaptırıyor diyor ki Artvin’in su ve kanalizasyon sorununu çözdük. En ufacık bir yağmur yağdığında dereler akıyor yollardan. Ben geçen gün arabamla yağmurda yukarıya çıkamadım, kış aylarında küçük bir kar yağıyor yine araçları kullanamıyoruz. Park ve bahçe yapmak, yaşam alanları oluşturmak iktidarın mı görevi, belediyenin mi görevi? Öncelikle belediyenin görevi, belediye nerede bir park bahçe yaptı? İlk geldiğinde otopark yapacağını söylemişti, otopark da yok. Engelliler derneği ile ilgilenen Hatice ablamız da burada, mücadele ediyor diyor ki Artvin’de yaşam alanlarında mutlaka engellileri düşünelim diyor. Yaşam alanlarını boş verin, mecburi alanlarda cadde dediğimiz ana caddelerde engelliler için düzenlenen herhangi bir şey yok. Bir engelli çocuk bence rahat bir şekilde yürüyemiyor. Bunları da belediye yapmayacaksa belediyeden biz hizmet olarak ne bekleyeceğiz?

Her makama oturan, bana ne derse o zaman biz burada ne yapacağız? Vali bana ne desin, Milletvekili Faruk Çelik’in bugün tekrar milletvekili olmaya ihtiyacı mı var? O da bana ne desin, Uğur Bey zaten 5 dönemdir milletvekili o da bana ne desin, belediye başkanları bana ne desin, bizler de gazeteci olarak bana ne diyelim o zaman bu Artvin böyle mi kalacak? Hangi makama gelirsen gel, geldiğin makam ağlama duvarı değildir. İş yapma, proje üretme, çözüm bulma duvarıdır.

“CUMHURİYET TARİHİNDE YAPTIĞINIZ O EN BÜYÜK ALTYAPI NEREDE?”

08 Ajans İmtiyaz Sahibi Turan Altunkaya, “Kısa bir süre önce çok güzel 42.’si düzenlenen Kafkasör Festivali oldu binlerce kişi akın etti oraya, geldik. Öncesinde Artvin caddeleri bilbordlar ile donatılmış ne yazıyor “Cumhuriyet tarihinin en büyük altyapısını yapıyoruz” bu yazıyı Artvin Belediyesi yazmış. Ne kadar güzel bir şey, seviniyoruz ama öyle olmadığını iki gün önce Artvin’de yaşanan sel felaketinde gördük. Yağmur yağdı bu gayet doğal bir şey ama yoldan akan selleri gördük. Artvin Merkez’den aşağıda bulunan Köprübaşı’na kadar araçla resmen suyun içerisinde yüzdüler. Ne oldu Cumhuriyet tarihinin en büyük altyapısı, ben bunu sormak istiyorum” dedi.

Artvin Gazeteleri İmtiyaz Sahibi İsmet Başar, “Demirhan Elçin’den millet neden rahatsız diyerek genelleme yapıyorsun. Ben de geziyorum dolaşıyorum o gazeteciler bir zahmet 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde Demirhan Elçin arkadaşlara yemek ikramında bulunduğu gece sorsaydılar eksiklerini, rahatsızlıklarını. Ben katılmadım, genel olarak Demirhan Elçin’den insanlar neden rahatsız, neden memnun değil demek doğru değil. Memnun mu değil mi bunu sorarsanız. Bana göre Artvin Belediyesi doğalgaz sürecindeki yaşananlardan dolayı eksik yapmıştır, süreçte bana göre başarısız olmuştur. Bundan dolayı bir rahatsızlık olmuştur. Sürecin devamında altyapı, özellikle de karayollarından devraldığı yerin asfaltlanması, baktığın zaman altyapıyı yaptın ama üst yapıda sorun çıkıyor şu an asfaltlar ciddi bir şekilde kabarmış.

Bir şey imal ediyorsunuz, imal ettiğiniz ürünün dört dörtlük verimli olmasını bekleyemezsiniz. Hata olur, eksik olur bir muhalefet partisinin belediye başkanı şu rampada yıllardır girişilmemiş ve cesaret edilmemiş altyapıya girişiyor bunların illaki firesi olacak. Hatasız iş mi olur, bunlar mühendislik işidir, hesap kitap işidir, uygulama işidir, işçi işidir, usta işidir.

Burada dönemin bütçesi ile 30 milyona yapılan Çoruh Park’ın eksiklerini konuşabiliyorsak demek ki oraya yapılan 40 milyonluk altyapının da eksiklikleri olabilir.  Ben burada Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçi’nin savunucusu değilim ama yapılan şeyleri de göz ardı etmemek gerekiyor. İktidarda olan ve belediyede aynı partiden olan hükümete rağmen, belediyeye rağmen o dönem bunlar planlanamadı.

Baktığımız zaman Türkiye’de mevcut siyasi iktidar bir sürü yol yaptı, bir sürü proje yaptı. Ben iktidarın yerinde olsam şunu yapardım o dönem isteseydi siyasi iktidar yerel yönetimi ve siyasi anlayış Artvin’i gerçekten bir yılda güllük gülistanlık haline getirebilirdi, gerçek yeşil Artvin haline getirebilirdi ve bize ihtiyaç kalmazdı tekrar görevine devam edebilirdi o dönemin belediye başkanı.”

İmalat yaptığınız bir yerde dört dörtlük bir verim alamayabilirsiniz, en basit örneği Çoruh Parktır, en basit örneği benim birkaç gün önce yaptığım Artvin Adliyesi’nin önünün göle dönmesi, bunlar belediye tarafından mı yapıldı? İmalat hataları olabilir diyorum ama bu hata payını aşmış, ihmal veya suiistimale gelmişse bu konuda gazeteci olarak bize düşen kamu adına doğruyu yazıp, doğruyu çizip ilgili kurumların bir an önce konuya el atmasıdır. Benim belediye başkanını eleştirecek onlarca konum var, bunlardan bir tanesi iletişim sorunu ki en büyüğü de bu. Onlarca sorun konuşulabilecekken kalkıp da sadece Cumhuriyet tarihinin gerçekten de bana göre bu kimsenin cesaret edemediği bir şeye girdi, altında da kalabilirdi ama kalmadı. İlk deneyiminde tecrübe edindi devamında da gider. Benim gözümde kalmamıştır” diye ifadelerde bulundu. – 7 MART