Engeliler gününde, göz yaşı ve neşe yansıdı

tarafından
464
Engeliler gününde, göz yaşı ve neşe yansıdı
Bu haber 776 kez okundu.

 

Artvin’de ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Hopa Bedensel Engeliler Derneği tarafından organize edilen etkinlik salona sığmadı.

İş insanı ve bir siyasi Parti İl Başkanı Talip Sücü’nün katkı ve destekleri ile gerçekleşen etkinliğe her siyasi partiden üst düzey katılım oldu.

Hopa İlçesinde bir düğün salonunda büyük bir katılım ile araya gelen engelliler, bazen gözyaşı ve hüzün bazende neşeli dakikalar yaşayarak doyasıya eğlendiler.

Engelliliğin bir insanlık hali olduğuna vurgu yapılan kutlamada, her sağlıklı birey,  birer engelli adayıdır dendi.

Konuşmaların ardından etkinlik, engelli öğrenci gösterileri ile devam etti.

Bedensel engelli Mahalli sanatçı Aydoğan Can, kendi eserleri ile sahne aldı ve katılımcılardan bol bol alkış aldı.

Güçlü yorumları ile sahne alan Davut Güloğlu engelleri ve katılımcıları coşturdu.

Engeliler, Davut Güloğluna dokunmak için yanına vardıklarında göz yaşlarına hakım olmayarak fotoğraf çekinip isteklerini ilettiler.

Bir engelli Akülü tekerlekli sandalye talebine Davut Güloğlu etkinlik ana sponsoru iş İnsanı Talip Sücü’yü sahneye davet ederek engelli gencin Akülü tekerlekli sandalye isteğine birlikte evet dediler.

Ayrıca Ak Parti Hopa ilçe kadın kolları tarafından bir engelliye yürüteç hediye edildi. Yürütecine kavuşan engelli Kader…..mutluluğunu ifade etti.

Bir başka engelli de göz  yaşlarına boğularak duygularını ifade edemedi.

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Talip Sücü engellilerin her zaman yanında olduklarını vurguladı.

Sücü, “Bu kardeşlerimizin yanında olmanın siyaseti yoktur. Ben bir insan olarak yüreğimle buradayım. Yaşadığımız dünyada bu kardeşlerimizinse bizler gibi her şeyden faydalanma hakkı vardır. Hatta cadde ve sokaklar, kamu binaları engellilerin rahatça gezip dolaşabileceğe yer haline getirilmeli. Fiziki durumları iyileştirilmesidir. Bütün etkinliklerimizde bu kardeşlerimizi görmemiz gerekir. Engellilik vicdandadır. Araç gereç ve daha değişik konularda ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Ayrıca bu etkinliğe bizlere kırmayarak gelip bütün katılımcıları doyasıya eğlendiren sanatçımız Davut Güloğlu’na, ilimizin bütün engellileri ve ailelerine, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlikte kilometrelerce uzaktan gelerek engellilerle birlikte olan Şavşat Meslek Yüksekokulu ve Artvin Çoruh Üniversitesi Ultra Aslanlar ekibi öğrencilerinin bu tavrı gönüllerde taht kurdu. – ZİYA AKYILDIZ