Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurul Üyesi Yılmaz, “Yarınımız Bugünden Daha Güzel Olacak”

tarafından
443
Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurul Üyesi Yılmaz, “Yarınımız Bugünden Daha Güzel Olacak”
Bu haber 624 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurul Üyesi Dr. Murat Yılmaz, Artvin ve Yusufeli’nde sosyal sorunları inceleyerek değerlendirmelerde bulundu.

3 günlük Artvin programında kentin genel durumunu inceleyen Yılmaz, Yusufeli’ne inşa edilen barajın hem kent hem de ülke için büyük bir potansiyel kaynağı olduğuna değindi.

İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurul Üyesi Dr. Murat Yılmaz, “Bir potansiyelimiz var hem ülke olarak hem Artvin olarak bundan istifade edeceğiz. Yusufeli için ciddi anlamda ilerlemeler sağlanmış durumda. Taşınmanın elbette birtakım zorlukları olacak ama taşındıktan sonra Yusufeliler çalışkanlıkları ile orayı yeşertecekler. Birbirleri ile kurdukları ilişkiler ile yeni bir Yusufeli’ni eski kıvamıyla; folkloruyla, kültürüyle insani zenginliği ile yeniden mayalayacaklar. Gündelik sorunların ötesindeki büyük potansiyeli düşünmek lazım. Burada yapılan büyük kamu yatırımı Türkiye’ye ve Yusufeli’ne çok önemli imkanlar getirecek. Yusufeli’nin, Artvin’in yarını bugünden daha güzel olacak” dedi.

Yılmaz yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi:

“Artvin sadece sorunları ile öne çıkan vilayet değil. Yusufeli çok ciddi potansiyeller barındırıyor. Türkiye’de Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Sovyetler Birliğinin kurulması ve kapalı ekonomi uygulamasıyla soğuk savaş döneminde çok ciddi ekonomik kaybı oldu. Bu kayıplardan en önemlisi beşerî sermayesini insani potansiyelini kaybetti. Bugün itibari ile Sovyetler Birliğinin yıkılışından sonra artık bölgede yeni devletler ortaya çıktı. Yeni bir ticaret ekonomi imkanı ortaya çıktı. Türkiye her düzeyde bunlardan istifade edecek yol ve yöntemler buldu. Türkiye’nin diplomatik alandaki bu imkanları iktisadi alana ticari alana yansıyor. Türkiye de bundan istifade ediyor. Artvin’imizde bu çerçevede büyüyen pastadan payını alabilecek bir imkana sahip. Mesela Artvin üzerinden geçen tırların sayısında çok ciddi artış var. Bu bir potansiyele işaret ediyor. Artan ticaret hacmine işret ediyor. Şimdiye kadar bu bölgemizde ilimizde büyük kamu yatırımları söz konusu oldu. Ulaşımda enerjide hava alanı düzeyinde bu ciddi alt yapı bizlere kullanabileceğimiz bir altyapı hizmeti sundu. Bu altyapıdan istifade edebilecek müteşebbislere sermayeye ihtiyaç var. Artvin’in beşeri sermayesi hem içerdeki hem dışardakiyle güçlü bunları harekete geçirmek lazım. Bu bakımdan da ortaya çıkan sorunlar diyebileceğimiz hususlara çok takılmadan Artvin’e taşınacak olan Yusufeli’nin büyük potansiyeline bakarak problemleri çözüp Türkiye’nin geleceğinden daha fazla istifade edebileceğimiz ve bunu başardığımız ölçüde de ülkemize fayda sağlayabileceğimiz potansiyeli harekete geçirmek lazım.  Ben burada Artvin’in Yusufeli’nin bu potansiyele sahip olduğunu gördüm. Artvinliler Yusufelililer çalışkandır bu çalışkanlıkla problemlere değil geleceğe bakmak lazım. Bundan sonraki fasılda devletin yaptığı büyük yatırımların üzerine herkesin neler yapacağına bakması lazım. Neticede kamu burada her alanda sosyal politikadan ekonomiye sağlıktan altyapıya kadar çok ciddi katkılar sunuyor. Bu katkıları ortaya çıkan Kafkaslarda Orta Asya’da Hindistan ve Çin’in sunduğu imkanlarla ortaya çıkan büyük ekonomi potansiyeline Ukrayna savaşı nedeniyle Karadeniz’e orta koridora yansıyan potansiyele bakarak bunun üzerine durmak lazım. Bir potansiyelimiz var hem ülke olarak hem Artvin olarak bundan istifade edeceğiz. Yusufeli için ciddi anlamda ilerlemeler sağlanmış durumda. Taşınmanın elbette birtakım zorlukları olacak ama taşındıktan sonra Yusufeliler çalışkanlıkları ile orayı yeşertecekler. Birbirleri ile kurdukları ilişkiler ile yeni bir Yusufeli’ni eski kıvamıyla; folkloruyla, kültürüyle insani zenginliği ile yeniden mayalayacaklar. Gündelik sorunların ötesindeki büyük potansiyeli düşünmek lazım. Burada yapılan büyük kamu yatırımı Türkiye’ye ve Yusufeli’ne çok önemli imkanlar getirecek. Yusufeli’nin, Artvin’in yarını bugünden daha güzel olacak.” – AVBM