Artvin Valisi Doruk, “Ahilik Dayanışmanın Köşe Taşı Olmuştur”

tarafından
517
Artvin Valisi Doruk, “Ahilik Dayanışmanın Köşe Taşı Olmuştur”
Bu haber 988 kez okundu.

Vali Yılmaz Doruk bu yıl 35’ncisi kutlanan ‘Ahilik Haftası’ nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Doruk Mesajında, Ahi Evran’ın asırlar öncesinden bugüne uzanan ahilik felsefesinin, büyük ve güçlü Türkiye yolunda kılavuz olduğuna değindi.

Vali Doruk mesajında şu ifadelere yer verdi: “13. Yüzyılda Anadolu’da temelleri atılan Ahilik teşkilatı, ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi toplumsal değerleri esas alarak, asırlarca bu topraklarda ticaretin ve dayanışmanın köşe taşı olmuştur.

Esnaf ve sanatkârlığı, ahlaki değerlerle harmanlayan, mesleki ilkelerle süsleyen Ahilik kültürü, toplum arasında birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun gelişmesine büyük katkı sunarak aziz milletimizin tarih boyunca karşılaştığı sorunları çözmesinde önemli rol oynamıştır.

Ahilik, aynı zamanda kendisiyle birlikte dünyanın ilk kadın teşkilatlanması olan Bacıyan-ı Rum diğer adıyla Anadolu Kadınlar Birliğinin de oluşmasını sağlamıştır. Ahi Evran-ı Veli’nin eşi Fatma bacının öncülüğünde kurulan birlik, hayata geçirdiği çalışmalarla aileler arasında yardımlaşmayı geliştirmiş ve savaşlar esnasında eşlerine destek vererek Nene Hatunların yetişmesine katkı sunmuştur.

Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneği, büyük ve güçlü ülke olma hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Türkiye’nin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir.

Bu düşüncelerle, kutlamakta olduğumuz Ahilik Haftası münasebetiyle Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yâd ederken, bu haftanın Ahiliğin ahlaki değerlerinin yeniden hatırlanmasına vesile olmasını temenni ediyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum.” AVBM