Borçka’da Güreş kursuna çocuklar ve gençler yoğun katılım gösteriyor

tarafından
20
Borçka’da Güreş kursuna çocuklar ve gençler yoğun katılım gösteriyor
Bu haber 40 kez okundu.

 

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde minik güreşçiler eğitimlerine devam ederken, Borçka’da faaliyetlerine devam eden Güreş kursuna çocuklar ve gençler yoğun katılım gösteriyor.

Borçka ilçesi Merkez Mahallesinde bulunan Mavi Çarşı İş merkezi spor salonunda verilen güreş kursu sağlıklı kalmanın yanı sıra takım çalışmaları ile birlikte sporcuların sosyalleşmelerini sağlıyor. Kurstaki öğrencilere künde, aşırma, jimnastik, döndürme gibi temel ve teknik bilgiler öğretiliyor. Öğrencilere verilen teknik bilgilerin yanı sıra sporcunun sağlığı için beslenme hakkında bilgiler verilerek miniklere eğitim veriliyor.

35 sporcunun güreş kursunda eğitim gördüğünü basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Antrenör Murat Bayram,  “Verilen eğitimlerde aktif bir şekilde Güreşin ata sporu olduğunu bu nedenle disiplin içerisinde antrenmanların gerçekleştiğini kaydetti.

Miniklerin küçük yaşta hedef koymalarına yardımcı olduklarını dile getiren Bayram, Güreş sporundaki aşamalardan şu şekilde bahsetti “11 yaşına kadar çocukları yetiştiriyoruz 11 yaşından sonra müsabakalar oluyor. Daha sonrasında Türkiye Şampiyonasına götürüyoruz. 13 yaşından sonra Avrupa Şampiyonası oluyor bu yaş grubunda. Avrupa Şampiyonasında ilk üç yaptığı zaman üniversitesine gitmeye hak kazanıyor ve millilikten maaş alıyor ataması da oluyor.”

Çocukların kötü alışkanlıklardan uzak durması ve stres atmaları için bütün spor dallarının önemli olduğunu dile getiren Bayram, güreş sporuna vatandaşların ön yargılı olmamaları gerektiğine de değindi. Güreş sporunda yeteneğin yanı sıra azim ve isteğinde önemli olduğunu vurgulayarak “Bir çocukta yetenek olur yapar ama bazı çocuklarda çalışır yapar. Azim ve istek önemli. Yetenek tabi ki olur istemesi de gerekiyor ama istikrar daha önemli. Yetenek, azim ve istikrar olursa devamında sporcumuz buraya geldiğinde stresini, enerjisini ve sosyalleşmesine etki edecek olumlu anlamda. Güreşin büyüme açısından da çok etkisi var. Güreşin içerisinde atletizm, dayanıklılık, jimnastik, kuvvet, taktik ve teknikte var yani bütün branşların birleşiminden oluştuğu için güreş yapan bir sporcumuz fiziksel ve mental olarak sağlam oluyor. Bireysel olarak savaştığı içinde liderlik vasfı oluyor. O yüzden güreş kursumuza gelecek öğrencilerimize ve ailelere şunu söylemek isterim burası sadece kurs değil antrenman yeri. Burada müsabakaya çıkacak sporcu yetiştiriyoruz. Çocukları spor salonlarına yönlendirelim lütfen” ifadelerine yer verdi. – Gökhan Özçelik