Borçka’da Aile Destek ve Eğitim Merkezi Açılışı Yapıldı

tarafından
20
Borçka’da Aile Destek ve Eğitim Merkezi Açılışı Yapıldı
Bu haber 39 kez okundu.

Borçka Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bağlı Aile Destek ve Eğitim Merkezi açılışı yapıldı.

Borçka Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bağlı Aile Destek ve Eğitim Merkezi açılışı ve merkezde faaliyet gösteren deri kursunun sergisi gerçekleşti.

Borçka ilçemizde yaklaşık 1 yıldır faaliyet gösteren Borçka Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına  bağlı olan Aile Destek ve Eğitim Merkezi açılışı Borçka Kaymakamlık binası önünde gerçekleşen açılışta 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Aile Destek ve Eğitim Merkezlerinin kadınların mesleki ve kişisel yönden gelişimleri ile toplumsal bütünleşmeyi sağlamaya yönelik faaliyet gösteren yerler olduğu belirtildi.

Borçka’da faaliyet gösteren merkezdeki kurs malzemelerinin tamamını devlet tarafından karşılandığını ve düzenli katılım gösteren kursiyerlerin teşvik ödemesi aldığı kaydedildi.

Aile Destek ve Eğitim Merkezindeki kursiyerler için yemek odası ve çocukları için oyun odası bulunduğunu ve bakanlığın belirlemiş olduğu konular üzerinden de seminerler düzenlendiği belirtildi. Borçka Kaymakamlığının başlatmış olan projede kadınlara maddi ve manevi destek olunduğu söylendi.

Projenin hayata geçme süreci hakkında bilgi veren Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, faaliyete geçen proje ile birlikte kadınların meslek sahibi olmaları ve sanatlarını icra etmelerine yardımcı olduklarını belirterek şu sözleri dile getirdi “İlk Borçka’ya geldiğimde bir proje ile başlamak istemiştim ablaların Halk Eğitim de ne yaptığını merak etmiştim. Ne yapabiliriz diye bakmak istemiştim daha sonra deri çanta ve deri işleme yaptıklarını öğrendim. Halk Eğitimde ki müdüre hanım yaptıkları çalışmaları gösterdiler. Gördüğümüz kadarıyla çok güzel işler yaptıklarını fark ettim. Daha sonra ablalarımın bu iş neticesi ile kendilerine bir meslek edinebilecekleri kendilerine rahat bir şekilde sermaye kazanabilecekleri ve kendilerini değerli hissedeceklerini düşündüm. Bir fırsat geçti elimize Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın  ADEM Projesi adında bize bir maddi desteği olacağını öğrendik. Aslında bakarsanız niyetiniz hayır ise her şey tesadüfen de olsa bir şekilde sizin ayaklarınıza kadar geliyor. Çok ciddi bir sermaye ile birlikte ADEM Projesini biz başlatmış olduk. Bu proje ile ablalarımızın meslek sahibi olmalarını ve sanat icra etmelerini sağlamış olduk. Emeği geçen herkese Allah razı olsun.”

Açılış programının ardından kadınların üretmiş oldukları hakiki deriden tablo, çanta, cüzdan, kemer, anahtarlık ürünlerinin sergisi yapılarak satışa sunuldu. Düzenlene sergiye Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, STK’lar, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri katılım gösterdi. – Zeynep Küçük