Borçka’da Gaziler Günü Törenle Kutlandı

tarafından
59
Borçka’da Gaziler Günü Törenle Kutlandı
Bu haber 116 kez okundu.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Belediye Meydanında düzenlenen tören, Atatürk Anıtına çelenklerin sunumuyla başladı.

Törende Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Garnizon Komutanı Sadık Yeşilyurt, Borçka Belediye Başkan V. Hızır Gençtürk, askeri erkan, kurum amirleri, gazi ve şehit yakınları, STK’lar, siyasi parti temsilcileri katılım gösterdi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam eden programda, günün anlam ve önemini belirtir konuşma 2. Hudut Bölüğü Piyade Asteğmen Onur Seslikaya, vatan topraklarının savunması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alan ve gazilik ünvanına erişen kahramanların gününü kutlamanın heyecanı içinde olduklarını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gazilik” ve “Mareşal” rütbesinin günü ve yıl dönümü olduğunu söyleyerek konuşmasında şu sözleri dile getirdi “Bugün aynı zamanda sergilediği komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığı milletimizce takdir edilişinin bir mücadelesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinin tarafından ebedi komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik ünvanı ve mareşallık rütbesini günü ve yıl dönümüdür. Sakarya Meydan Muharebesinin kazanmasına müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM 79. Meşrutiyet karar ile ve 153. Sayılı kanun ile ebedi komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşalik rütbesi ve gazilik ünvanı verilmiştir. Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir.

Vatan vazifesi uğruna seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun şehadet şerbetini içmeyen evlatları hak ettikleri gazilik ünvanını büyük gurur ile taşımaktadır. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır! Diyerek bu toprakları vatanına emanet edenlere sahip çıkmak için “ölürsek şehit kalırsak gazi” düşüncesi ile her türlü düşmana karşı kahramanca mücadele verilmiştir. Bu duygu ve düşüncülerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimi, gazilerimizi rahmetle anıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Günün anlam ve önemine dair konuşmanın ardından Şehitlik ziyaret edilerek âziz şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim Tilaveti okundu ve dualar edildi.

Program daha sonra İbrikli İskele de şehit yakını ve gazilerin onuruna yemek ikramı verildi. – Fatma Küçük Atasert