19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ, HÜKÜMET KONAĞI ÖNÜNDE DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI

tarafından
59
19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ, HÜKÜMET KONAĞI ÖNÜNDE DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI
Bu haber 114 kez okundu.

Artvin’de 19 Eylül Gaziler Günü ve Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik ve gazilik unvanının verilmesi dolayısıyla tören düzenlendi

Milli İrade Meydanı’nda, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Merve Nilda Yavuzdemir, Türk Milletinin her ferdinin kendisini bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerin yazdığı büyük destanları övünerek anlattığını söyledi.

Türk milletinin işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millet olduğuna vurgu yapan Yavuzdemir,  “Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zaferlere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde bir çok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır.

Gaziliğin devlet ve millet nezdinde önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” diyerek anlatmaktadır. Öyle ki; Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir.” dedi.

“Ben ülkemizi bir çadır gibi görüyorum, direği şehitlerimiz ve gazilerimiz, örtüsü ise onlardan güç alan Türk ulusudur.” diyen Yavuzdemir, konuşmasında şunları söyledi: “Her kim ki bu çadırı yıkmaya yeltenecek olsa; ecdadından haliyle damarındaki asil kandan güç alan bu millet topyekûn ona karşı koyacak, bu uğurda gerekirse şehit ve gazi olmayı, sizler gibi bir şeref sayacaktır. Ey şeref abidesi, bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim, verecek olan gazim, unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı, sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz, gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor. Ve yine unutmayınız emanetiniz, emanetimizdir.

Gözünüz arkada kalmasın, sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana… Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Törene Artvin Vali Vekili Berker Çırak, Piyade Albay Ali Osman Tokat, Jandarma Kıdemli Albay Mehmet Çelik, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Adatepe, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Belediye Başkan Vekili Gülşen Kurul, siyasi parti temsilcileri ve gaziler katıldı. – AVBM