Borçka’da 100. Yıl Coşku İle Kutlandı

tarafından
43
Borçka’da 100. Yıl Coşku İle Kutlandı
Bu haber 85 kez okundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 100. Yılı Borçka’da coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın kutlamaları 28 Ekim Cumartesi günü Atatürk Anıtına çelenk sunumu, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile 29 Ekim sabahı Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile başladı.

Tören daha sonra Borçka İlçe Gençlik Stadı’nda gerçekleşen kutlama töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Borçka Garnizon Komutanı Piyade Üsteğmen Sadık Yeşilyurt, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Cumhuriyet Savcısı Osman Karakaya eşliğinde halkın bayramını kutladılar.

Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, “Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamanın heyecanı içerisinde olduğunu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin İnkılaplarını ne kadar erken başlattığını bize ispatlamıştır. Gazi Paşadan onu örnek alacağımız en temel özelliği bence umut var olmasıdır. Hiçbir zaman kaybedeceğini düşünmedi, her zaman kazanacağını, bu cenderenin içerisinden çıkacağını biliyordu. Milletine güveniyordu, Türk milletinin üstün ruhundan bu savaşı kazanacağından yedi düvelde gelse bu harpten milli egemenlik ile çıkacağından, hürriyet ile çıkacağından emindi. Ecdadımız ile ne kadar övünç duysak azdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamaktan keyif duyuyoruz. Biz bugün bize bahşettikleri bu günleri bu cennet vatan için tüm ecdadımıza minnet ve şükran borçluyuz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Cumhuriyet’in 100. Yılına özel hazırlanan 100 kişi 100 fikir tek yürek Borçka anı defteri öğrenciler tarafından Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır’a taktim edildi.

Törende yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri taktim edilerek ront gösterileri başladı. Öğrenciler tarafından hazırlanan 100. Yıl gösterileri, şiirler okundu.

Borçka Belediyesi Kadın Korosu eşliğinde Atatürk’ün sevdiği şarkılar söylendi. Kafkas ekibi tarafından folklor gösterisi yapılmasının ardından programın sonuna doğru 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında okullar arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi ve kutlama programı, tören geçişinin ardından son buldu. – Fatma Küçük Atasert