Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Özkurt, “Kantin Kiraları Artırılmamalı”

tarafından
454
Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Özkurt, “Kantin Kiraları Artırılmamalı”
Bu haber 874 kez okundu.

            Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt, “Kantin Kiraları Artırılmamalı”

Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt, okul kantinlerinin kiralarının artırılmasının ürün fiyatlarına yansıyacağını bu yüzden de Milli Eğitim Bakanlığının devreye girerek bu yıl kiraların artırılmaması gerektiğini söyledi.

Muhammet Özkurt, okul kantini ihalesi dönemi içerisinde yüksek talebin de etkisiyle kantinlerin kiralarında büyük bir artışın söz konusu olduğuna değindi. Kantin kiraları ile ilgili açıklama yapan Özkurt, “MEB’e ve YÖK’ e bağlı 20 bin kantinci esnafımız var. MEB devreye girerek bu yıl okul kantin kiralarını artırmamalı. Okul kantinlerinde kiralarının yüksek oranda artması esnafın maliyetini artırdığı gibi satılan ürünlerin fiyatına da zam olarak yansır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Valilikler okul kantinlerindeki kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlaması getirmeli” dedi.

“Artan Kira Maliyetleri Öğrencileri ve Velileri Etkiler”

Bakanlık talimatı ile konutlardaki kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırıldığını, okul kantinlerinde bu sınırın uygulanmaması esnafı zor durumda bırakacağını kaydeden Özkurt, “Artan kiralarla ürünlerde maliyet artışı yaşanırken öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin cebini etkileyecek. Bildiğiniz üzere zaten gıda ürünlerinde fiyat artışı enflasyonu körükleyen en önemli etken. Çocuklar okul kantinlerinde yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalıyor. Üstüne bir de kira artışı öğrencileri iyice zorlar. Öte yandan biriken borçlar ve pandemi de zayi olan ürünlerin bedelleri derken kantinci esnafı zor durumda. Öğrencilerin ve kantinci esnafımızın rahat bir nefes alabilmesi için kira artışı bu yıl kesinlikle yapılmamalı” diye konuştu.

“Pandemide İş Yapamayan Kantinciler Zor Günlerden Geçti”

“Pandemide uzun süre kapalı olan kantinci esnafımız birikmiş vergi, BAĞ-KUR, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldi.” Diyen Özkurt, açıklamasında, “Öte yandan pandemi sonrası dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı elektrik, su, doğalgaz ve akaryakıt gibi girdi maliyetlerinde büyük bir artışlar yaşandı. Tüm bu maliyet artışlarının yanında bir de ihale usulü ile belirlenen okul kantin kiralarının yüksek oranda artması, kantinci esnafımızın belini büküyor. Pandemi sonrası yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte işleri açılacak olan kantinciler yüksek kiralar altında ezilmemeli. Kantin kiralarının düşürülmesi sadece esnafımızı korumak ve yaşatmak açısından değil, artan maliyetler nedeniyle kantinde satışı yapılan ürünlere zam gelmemesi, velilerin bütçesinin korunması ve öğrencilerin sağlıklı beslenmesi açısından büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı. – G.Ö.