Basına Sansür Uygulanamaz!

tarafından
623
Basına Sansür Uygulanamaz!
Bu haber 1.195 kez okundu.

İktidarın “dezenformasyonla mücadele” adı altında basın ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar getiren düzenlemesine karşı bir tepki de Artvin Faal Gazeteciler Derneğinden geldi. Basın açıklaması düzenleyerek yasanın nelere yol açacağını anlatan Kars “Yeni Basın Yasası; Sosyal medyada düzenleme ve İnternet Gazeteciliği’’ adı ile çıkarılan yasada basına yeni bir sansür uygulamanın yolunu açmaktadır” dedi.

“Yeni Basın Yasası Mevcut Haliyle Kabul Edilmemeli”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 66. Başkanlar Konseyi Toplantısı sonuç bildirgesinin ışığında yapılan açıklamada, TBMM’de görüşülmesi ertelenen yasa tasarısının, önümüzdeki süreçte aynı haliyle tekrar görüşülmemesi gerektiği vurgulandı.

AFGAD adına basın açıklaması yapan Başkan Yaşar Kars, mevcut haliyle yasayı desteklemediklerini belirterek, tasarının sansürcü bir anlayışla hazırlandığını, yeniden görüşülmesi gündemde olan yasanın, evrensel gazetecilik uygulamalarına aykırı olmadan; genel ve yerel tüm medya unsurlarının da faydasına olacak şekilde, TGF başta olmak üzere meslek örgütlerinden ve ilgili STK’lardan da görüş alınarak, hazırlanmasının doğru olacağına inandıklarını ifade etti.  Bu yasanın mevcut haliyle geçememesi için tüm medya unsurlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Kars, kamuoyundan da bu anlamda destek istedi.

Yaşar Kars açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “AFGAD olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin milleti ile bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve devrimlerinden vazgeçmeden, Cumhuriyete ve Demokrasiye olan inancımızla; Basın ve ifade özgürlüğünün önüne konmak istenen engellerin kaldırılması için atılan tüm adımların destekçisi olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmek hazırlanan ve sunulan Yeni Basın Yasası; Sosyal medyada düzenleme ve İnternet Gazeteciliği’’ adı ile çıkarılan yasada basına yeni bir sansür uygulamanın yolunu açmaktadır. Televizyon ve radyolar için ayrı yasa çıkarılırken, İnternet Gazeteciliğinin Basın Kanunu’na adapte edilmek istenmesi uygun değildir. Gazetecilerin eleştirel yazıları sonucu başına geleceklerle ilgili, deyim yerindeyse aba altından sopa gösterilmesi kabul edilemez. Basın mensuplarının onur kimliği olan Sarı Basın Kartı’nın devlet eliyle gazeteci olmayanlara, dağıtılması hakkaniyet ve liyakat ölçütleri dışında bir uygulamadır. Bütün bu kararlar alınırken meslek örgütlerinin ve özellikle TGF’nin görüşünün dahi alınmamasını, gazetecilikle ilgisi olmayan meçhul kişilerin muhatap alınmasını kabullenemiyoruz. Ayrıca; adı sarı olan ama rengi değiştirilen Sarı Basın Kartı süresi dolan ve yenilenme için yapılan başvurulara yanıt verilmezken, adı süresiz olmasına rağmen kullanım süresi konulan Sürekli Basın Kart’larında da yenileme başvuruları aylarca gerçekleştirilmemektedir. Bu sorunun bir an önce halledilmesini istiyoruz. Basının susturulma çabaları sürerken, Anadolu’daki durum daha vahimdir. Önümüzdeki tabloya baktığımızda; Uydu bedellerini ödeyemeyen TV’ler bir bir kapanırken, koca ülkede 23 ilde sadece 35 TV kalmıştır. Gazete girdilerindeki sürekli artışlar ve döviz kurları kurbanı gazeteler matbaalarını bir bir satmak zorunda kalırken, Anadolu’daki beş yıl önce 1900 olan yerel gazete sayısı 800’lere düşmüştür. Gazetelerin bu duruma düşmesinin nedenlerinden biri de gazetelere olur-olmadık kurallar getiren Basın İlan Kurumu’dur (BİK)Yaygın basını da ilgilendiren gazete dağıtımında ortaya çıkan tekelleşme, dağıtımın tek elden yapılması Türk Basını’na yakında en büyük darbeyi vuracaktır. AFGAD olarak sorunlarımızın birlik ve beraberlikle çözüleceği inancımızla; tüm medya unsurlarının bir araya gelmeye, birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. Kimsenin tam yetkili olmadığı, fikirlerin tartışılarak ortak aklın ve çözümün birlikte bulunacağı bu birliktelik bizleri zayıflatmak yerine güçlendirecektir.”

AFGAD