B.Z.O.B. İskenderoğlu, “alan bazlı destek sisteminden çay üreticilerinin faydalanacak”

tarafından
38
B.Z.O.B. İskenderoğlu, “alan bazlı destek sisteminden çay üreticilerinin faydalanacak”
Bu haber 71 kez okundu.

 

Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, alan bazlı destek sisteminden çay üreticilerinin faydalanacağını açıkladı.

Çiftçi kayıt sistemi yönetmeliğinde yapılan değişiklikler hakkında açıklama yapan Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, çay üreticilerinin mazot, gübre ve toprak analizlerinden faydalanacağını söyledi.

Alan bazlı destek sisteminden çay üreticilerinin yararlanabileceğini söyleyen İskenderoğlu “

Her platformda dile getirdiğimiz Alan Bazlı destek sisteminden bundan sonraki süreçte Çay üreticilerimizde faydalanacak. Dolayısıyla, mülkiyet ve mirasçılık sorunları nedeni ile desteklerden faydalanamayan Çay üreticilerimizde mazot, gübre ve toprak analizlerinden faydalanmış olacak. Öte yandan yönetmeliğe göre, taahhütnameye konu araziler, üretim yılına ait uydu görüntüleriyle ya da tespit komisyonları tarafından yerinde kontrol edilecek.

Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar “Taahhütname” belgesi ile kayıt altına alınabilecek. Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticiler de tarımsal desteklerden yararlanabilecek. Hazineden kiralanan alanlarda ÇKS’ye kayıt yapılırken asgari tarımsal büyüklük şartı aranmayacaktır” diye açıklamalarda bulundu. – Fatma Küçük Atasert