Artvin’de Üniversite öğrencilerine yönelik Umre Ödüllü bilgi yarışması yapılacak

tarafından
34
Artvin’de Üniversite öğrencilerine yönelik Umre Ödüllü bilgi yarışması yapılacak
Bu haber 65 kez okundu.

 

Artvin İl Müftü Vekili Berat Karali, üniversite öğrencilerine yönelik Umre Ödüllü Bilgi Yarışması yapılacağını duyurdu.

Üniversite öğrencilerine yönelik Gençlik Bilgi Yarışmasının usul ve esasları hakkında bilgiler veren Karali, yarışmanın 9 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da yüz yüze yapılacağını ifade etti.

Başvuruların yarisma.diyanet.gov.tr adresinden yapılacak olduğunu kaydeden Karali, yarışmaya ilişkin tüm duyurulara bu site üzerinden ulaşılabilecek olduğu bilgisini verdi.

Karali, başvuruların 29 Aralık 2023 tarihinde başladığını ve 1 Mart 2024 tarihinde saat 23.59’da sona ereceğini bildirdi.

Yarışmaya, yalnızca örgün eğitime devam eden üniversite öğrencileri arasından 1 Ocak 1995 tarihinde ve sonrasında doğanların katılabileceklerini ifade eden Karali, yarışmanın detaylarına ilişkin, “T.C. vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler yarışmaya başvuramayacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kadrolu ve sözleşmeli personeli (fahri ve vekil olanlar dahil) yarışmaya katılamayacak; ancak daha önce fahri ve vekil olarak görev yapmış olup aktif olarak görevde bulunmayanlar sınava katılabileceklerdir. Daha önceki yıllarda Başkanlıkça düzenlenen herhangi bir yarışmada umre ödülü ile ödüllendirilen öğrenciler bu yarışmaya katılamayacaktır. Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları hususunda kendi beyanları esas alınacak olup yarışmayı kazandıkları takdirde bilgilerini ibraz etmeleri istenecektir. Aranan şartlara uymayan yarışmacı başarısız sayılacaktır. Yarışmacılar Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından “İslam İlmihali ve Mukaddes Miras Kudüs” isimli eserlerden sorumlu olacaklardır. Yarışma neticesinde her ilden birincilik elde edenler ile birincilik elde edenler dışında Türkiye genelinde dereceye giren ilk 44 öğrenci Başkanlığımız tarafından umre ile ödüllendirilecek; ayrıca müftülükler dereceye giren diğer öğrencileri imkânları nispetinde ödüllendirebileceklerdir.  Umre ödülüne hak kazanan öğrenciler yurt dışı harcı ve pasaport işlemlerini kendileri yapacaklardır. Yarışmaya ilişkin itirazlar yarışma tarihini takip eden 5 iş günü içerisinde elektronik posta yoluyla genclik@diyanet.gov.tr adresine yapılabilecektir. Yarışma sonuçları yarışma.diyanet.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Her yarışmacı yarisma.diyanet.gov.tr adresine bırakılan linkten T.C. kimlik numarasını girmek suretiyle yalnızca kendisine ait puanı, il sıralaması ve ülke sıralaması, doğru/yanlış işaretlediği soru, boş bıraktığı soru sayısı verilerine ulaşabilecektir. 80 sorudan oluşacak yarışmanın süresi 120 dakika olup, her soru 1,25 puan değerinde olacaktır. Yarışma sonrasında komisyon kararı ile iptal edilen sorular doğru kabul edilecektir. Yarışmada yanlış cevaplar dikkate alınmayacak sadece doğru cevaplar üzerinden puanlama yapılacaktır. Yarışma puanları eşit olan adaylardan, yaşı büyük olana öncelik verilecektir. Yaşta da eşitlik olması halinde öğrenciler il müftülüğüne davet edilip çekilecek kura ile kazanan tespit edilecektir” diye beyanatta bulundu. –  Tahsin Atasert