Artvin’de DİSK – Genel İş Sendikası, “Zamlara, adaletsiz vergilere, asgari yaşama hayır, Zamlar ve vergi artışları durmak bilmiyor”

tarafından
137
Artvin’de DİSK – Genel İş Sendikası, “Zamlara, adaletsiz vergilere, asgari yaşama hayır, Zamlar ve vergi artışları durmak bilmiyor”
Bu haber 266 kez okundu.

Artvin’de DİSK – Genel İş Sendikası, “Zamlara, adaletsiz vergilere, asgari yaşama hayır, Zamlar ve vergi artışları durmak bilmiyor” diyerek basın açıklaması yaptılar.

Artvin’de Disk/Genel İş Sendikası; Zamlara, Adaletsiz Vergilere, Asgari Yaşama Hayır Demek İçin Atapark’ta Basın Açıklaması Yaptı.

DİSK/Genel İş Sendikası Artvin Şubesi zamlara hayır demek için bugün Artvin Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.
Ülke genelinde süreklilik haline gelen zamlarla beraber yaşanan ekonomik sıkıntıya dikkat çekmek için yapılan basın açıklamasına DİSK, Üyeleri ve Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin katıldı.
Basın açıklamasını DİSK üyesi Ebru Gündoğdu yaptı, “Susma haykır: Zamlara, adaletsiz vergilere, asgari yaşama hayır, Zamlar ve vergi artışları durmak bilmiyor. Seçimlerden önce kaşıkla verilen ne varsa şimdi kepçeyle, kazanla geri alınıyor.

Milyonların verdiği geçim savaşı ite ilgili olarak bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi olağanüstü toplanıyor. Meclis olağanüstü toplanırken biz susmuyoruz: Türkiye’nin dört bir yanında DİSK’le işçilerin sesi yükseliyor.

Bugün isçiler konuşacak; bugün herkes işçileri dinleyecek, çünkü ne zorluklar yaşadığımızı biz biliyoruz.

Bu zamlarla, bu vergilerle geçinemiyoruz!

Enflasyonun sıfıra düştüğünü ilan edenlerin masallarına karnımız tok:

Çarşıda, pazarda, markette, faturalarda karşı karşıya kaldığımız gerçeği biz biliyoruz.

Düşük gösterilen TÜIK enflasyonu yüzünden alım gücümüzü kaybediyoruz.

Türk Lirası hızla değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz.

Paramız pul oldukça. emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor, ülkemiz fakirleşiyor.

Türkiye’nin tüm değer ve güzellikleri, ülkemizin tüm kaynakları yabancı sermaye ve dolar milyarderleri için “kelepir mala’ dönüşüyor. Paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor.

“Dünya bizi kıskanıyormuş. Neyimizi kıskanıyorlar? Dünyanın ucuz emek cenneti haline dönüştürülmesini mi ve Tüm ücretlerin asgari ücret düzeyine çekilmesini mi. Asgari ücretlinin ortalama ücret haline gelmesini mi? Neyimizi kıskanıyorlar? Avrupa’da en düşük asgari ücretin Türkiye’de olmasını mı, İsçileri düşük ücretlere mahkûm etmek için sendikal hakların gasp edilmesini mi, Dünyada grev ve örgütlenme hakkının en çok gasp edildiği 10 ülkeden biri olmaz mı, Emekliler bu ülkenin yurttaşı değil mi? Yıllardır emek vermiş, çalışmış. üretmiş, alin teri dökmüş milyonlarca emekli açlığa mahkûm edildi bu ülkede. Emekliler asgari ücretlin bile altındaki 7 bin 500 liraya layık görüldü. Adalet nerede, insanlık nerede, vicdanlar nerede?

Gelirde adalet olmadığı gibi vergide de adalet yok. Düşük belirlenen vergi dilimleri yüzünden milyonlarca işçi yıl içinde üst vergi dilimine geçiyor. Patronların vergileri sıfırlanırken, biz dilim, dilim soyuluyoruz. KDV-ÖTV gibi tüketimden alınan dolaylı vergilerin artırılması ile-yük yine bizim sırtımıza biniyor. Soruyoruz, leşçiyle patronun ayni oranda vergi vermesi adil mi? Patronlar kâr rekorları kırarken, bizim cebimize uzanan elleri uyarıyoruz.

Yeter artık! Geçinemiyoruz, geçinemiyoruz, geçinemiyoruz!

Yeter artık. Bitsin bu suskunlukla Havaya kalksın yumruklarımız.

Bizler bunu hak etmiyoruz. Bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üretiyoruz ve hakkimizi istiyoruz.

Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu düzene karşı sesimizi yükseltiyoruz: Gelirde adalet vergide adalet istiyoruz!

  • KDV-ÖTV gibi adaletsiz dolaylı vergiler düşürülsün.
  • Gelir vergisi tarifesinde dilim oranı ücretlilerde yüzde 10’a düşülsün.
  • Vergi tarife dilimleri artırılsın.
  • Ücretlerden ve tükettiklerimizden değil, kar’dan, ranttan daha fazla vergi alinsin. Az kazananın az, çok kazanın çok vergi ödediği bir vergi düzeni kurulsun.

En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilsin ve tüm emekli aylıkları bu oranda artırılsın.

  • İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkidir. Bu hakların kullanımı önündeki tüm engeller kaldırılsın” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı. – Tahsin Atasert