Artvin O.B.M.’de Orkut Arama Kurtarma Eğitimi Başladı

tarafından
470
Artvin O.B.M.’de Orkut Arama Kurtarma Eğitimi Başladı
Bu haber 882 kez okundu.

Orman Bölge Müdürlüğünde oluşturulan “Orman Kurtarma” (ORKUT) ekibine Artvin İl Afad Müdürlüğünce arama kurtarma eğitimlerinin ilk basamağı olan iki günlük sertifikalı ilk yardımcı eğitimi başladı.

Orman Genel Müdürlüğünün talimatları ile Orman Bölge Müdürlüğünde oluşturulan “Orman Kurtarma” (ORKUT) ekibine Artvin İl Afad Müdürlüğünce arama kurtarma eğitimlerinin ilk basamağı olan iki günlük sertifikalı ilk yardımcı eğitimi başladı.

Bu eğitimlerin devamında yine sertifikalı arama kurtarma eğitimleri verilerek ekibi akredite edilecek ve afetlere müdahale için hazır hale gelecek. Eğitimde ORKUT ekibe, ilk yardım temel bilgileri, hasta ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, tam tıkanıklıklar, kanama, yaralanma, bilinç bozuklukları, kırık, çıkık, yanık, donma, zehirlenme, hayvan ısırma ve sokmalarda ilk yardım ile heimlich manevrası ve rentek manevrası konusunda teorik bilgi verildi. Alınan teorik eğitimin ardından uygulama ve pratiklik eğitimi verilecektir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Kemal Şenlioğlu tarafından verilen eğitim sırasında konuşan Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya “Öncelikle kurulan ORKUT ekibimize ihtiyaç duyulacak orman yangını, kurtarma ve diğer acil durum gerektirir olayların yaşanmamasını diliyor, ihtiyaç duyulması halinde ekibimizin elinden gelen tüm gayretle meydana gelen olaylara müdahale edeceğine yürekten inanıyor ve bugün burada bize ve ORKUT ekibimize bilgi ve tecrübelerini paylaşarak eğitim vermeye gelen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüze ve teknik personeline şimdiden teşekkür ediyor, ORKUT ekibimizin kazasız, belasız ve hayırlı görevler yapmasını temenni ediyorum” dedi.

Artvin OBM