Artvin MEM Acar, “2 yıllık hayal gerçek oldu TR 1’ncisi Artvin’den Çıktı”

tarafından
60
Artvin MEM Acar, “2 yıllık hayal gerçek oldu TR 1’ncisi Artvin’den Çıktı”
Bu haber 113 kez okundu.

 

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, “2 yıllık hayal gerçek oldu TR 1’ncisi Artvin’den Çıktı”ğını beyan etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, LGS sonuçlarının açıklanması ve derece yapan öğrenciler hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

2023 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçları açıklandı. 4 Haziran 2023 tarihinde LGS kapsamında gerçekleştirilen “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav” sonuçları açıklandı.

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından sitemize özel açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, 2 yıllık hayallerinin gerçek olduğunu ve Artvin’den bir öğrencinin Türkiye 1’incisi olduğunu açıkladı.

4 Haziran’da gerçekleştirilen sınav akabinde bir izlenim edindiklerini açıklayan Acar, “Çocuklarımızdan geri dönüşler almıştık, çok başarılı olacağımızı bekliyorduk. Bugün ilk aldığımız sonuçlarda bu bilgileri teyit eder nitelikte. Hem duyguluyum hem hüzünlüyüm. 2 yıllık bir hayalimiz vardı; son 2 yıldır Türkiye ortalaması ve çocuklarımızın yaptığı puan ortalaması açısından Türkiye’nin zirvesinde bir ildik LGS’de. Fakat Türkiye 1’incisi özlemimiz vardı, bu sene Türkiye 1’incisi çıkarmış bir il olmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

Öğrencilerin aldığı puanların ortalaması açısından kendi içlerinde 4 netlik bir ivme olduğunu söyleyen Acar, “Başarı puanımızı Türkiye puanları açıklanınca değerlendireceğiz. Bunlarla birlikte bu sene ilk kez tek hata yapan 6 öğrencimiz var, bunun kadar sevindirici 2’nci bir bilgi ise 80 sorunun üzerinde doğruyu işaretleyen 102 öğrencimiz var. Her geçen gün başarımızın arttığını görmenin sevincini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı ve henüz öğrencilerden gelen bilgiler üzerine değerlendirme yaptıklarını ve genel sonuçları alınca daha iyi değerlendireceklerini söyledi.

Acar açıklamasını, “Serhat bir eğitim kentiyiz, güzel bir şehiriz. Türkiye 1’incisi çıkarmak büyük şehirler için sıradan bir olay ama Artvin için çok önemliydi ve biz hiç özel eğitim öğretim kurumu olmayan bir iliz. Tamamen devlet okullarındaki öğretmenlerimizin yoğun çabası, öğrencilerimiz ve ailelerimizin motivasyonu ve bu üçgende bulunan yöneticilerin de katkısı ile kurulan çalışma ikliminde edinilen bir başarıdır. Ben tüm öğrencilerimi tebrik ediyorum, gözlerinden öpüyorum. Bu başarıya çocuklar kadar emek veren aileleri tebrik ediyorum ve kıymetli öğretmenlerimizi de tebrik ediyorum.

Başarı kolay olmadı, biz bu yıl en az 10 okulda gece dersleri yaptık, ders dışı etütler, denemeler, kazanım değerlendirme sınavları. Aslında bu Artvin’in başarısı, herkesin başarısı. Eğitim hepimizin işi, ülkemizin geleceği için çok önemli bir iş” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

1 milyondan fazla adayın katıldığı sınavın ardından Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu 26 Haziran Pazartesi günü yayımlanacak, adaylar 3-19 Temmuz tarihleri arasında tercihlerini yapabilecek. Artvin MEM