Artvin İl Müftüsü Harmancı’dan Mevlid Kandili Mesajı

tarafından
101
Artvin İl Müftüsü Harmancı’dan Mevlid Kandili Mesajı
Bu haber 193 kez okundu.

 

Artvin İl Müftüsü Mesut Harmancı’dan Mevlid Kandili Mesajı yayımladı

İl Müftüsü Mesut Harmancı Mevlid Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda,

Tüm İslam alemi 26 Eylül Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece olan peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) yeryüzünü teşriflerinin yıl dönümünü ibadetlerle kutluyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl Mevlid-i Nebî Haftası nedeniyle bir tema belirlendiğini söyleyen Harmancı bu yılki temanın “Hz. Peygamber, İman ve İstikamet” olduğunu kaydetti.

İstikamet’in imanı, ibadeti, ahlakı, sosyal ve ticari ilişkileri hâsılı hayatın her anını ve alanını kuşatan bir kavram olduğuna vurgu yapan Harmancı, “İmanda istikamet, Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmamaktır. Allah’ın varlığına ve birliğine, Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)’nın son peygamber olduğuna, meleklere, peygamberlere, kitaplara, ahirete, kaza ve kadere gönülden inanmaktır. İbadette istikamet, ‘Ey Rabbimiz! Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.’ ayeti gereği yalnızca Allah’a kulluk etmektir. Bizi Rabbimizin rızasından alıkoyacak kötülüklerden uzak durmaktır. İbadetlerimizi, her türlü riya ve gösterişten arındırarak sadece Allah’ın rızasını talep etmektir. Ashab-ı kiramdan birisi Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’e gelerek “Ya Resûlallah! Bana İslam hakkında öyle bir şey söyle ki, bu konuda başka hiç kimseye soru sorma ihtiyacı hissetmeyeyim” dedi. Allah resûlü (s.a.s.) ona şöyle buyurdu: “Allah’a iman ettim de, sonra da istikamet üzere ol.” dedi.

“İman kuru bir sözden ibaret değildir.” diyen Harmancı, şunları kaydetti: “Özümüzle sözümüzle, tüm benliğimizle istikamet üzere yaşama gayretidir. İstikamet, imanla verdiğimiz söze sadık kalmaktır. Hayatımızı Cenâb-ı Hakkın emir ve yasaklarına göre tanzim etmektir. Sevgili Peygamberimizi gönülden sevmek, onun gibi dosdoğru, emin ve yüce bir ahlak üzere olmaktır. İstikamet, imanın bize yüklediği sorumlulukların farkına varmaktır. İbadetleri aksatmamak, anne ve babalık, eş ve evlatlık, komşu ve akrabalık görevlerini yerine getirmektir. İstikamet, Rabbimizin ‘Emrolunduğun gibi dosdoğru ol’ emrine uygun bir ömür geçirmektir. Yalana, hileye, aldatma ve haksızlığa asla tevessül etmemektir. İstikamet, Allah’ın koyduğu helal ve haram ölçülerine titizlikle uymaktır. Edep ve iffeti, onur ve haysiyeti muhafaza etmektir. İstikamet, daima helal dairesinde yaşamaktır. Elinden ve dilinden emin olunan bir Müslüman olmaktır. Hâsılı istikamet, hesabı verilebilir bir hayat yaşamaktır.”

Tüm İslam aleminin kandilini kutlayan Harmancı, “Bu duygu ve düşüncelerle başta tüm Artvinli hemşehrilerimizin Mevlid Kandilini  tebrik eder, Milletimizin ve İslam Aleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Rabbim’den niyaz ederim” diye ifade etti. – Tahsin Atasert