Artvin İl Müftüsü Harmancı “Çanakkale Ruhu” Temalı Yarışma Düzenlenecek

tarafından
38
Artvin İl Müftüsü Harmancı “Çanakkale Ruhu” Temalı Yarışma Düzenlenecek
Bu haber 73 kez okundu.

Artvin İl Müftüsü Mesut Harmancı “Çanakkale Ruhu” Temalı Yarışma hakkında bir dizi açıklamalarda bulundu.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Etkinlikleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Çanakkale Ruhu” temalı ortaokul öğrencileri arasında ezbere şiir okuma, lise öğrencileri arasında resim yapma ve üniversite öğrencileri arasında fotoğraf çekme yarışması düzenlenecek.

İl Müftüsü Harmancı, “Diyanet İşleri Başkanlığımızca, istiklal ve istikbalimizin teminatı olan gençlere yönelik yürütülen dinî, sosyal ve kültürel içerikli çalışmaların sürekli hale getirilmesi, toplumda milli ve manevi değerlerimize yönelik farkındalık oluşturulması amacı doğrultusunda bir dizi etkinlik gerçekleştirilecektir” dedi.

Yarışmanın temel amacının gençlerle iletişim kurmak ve onları Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gençlik çalışmaları ile tanıştırmak olduğunu ifade eden İl Müftüsü Harmancı, basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda; “yarışmanın her aşamasında İl ve İlçe Müftülüklerinin gençlik koordinatörleri ve gençlik çalışmalarında görev alan diğer personelin aktif yer alacağını” kaydetti.

Yarışmanın detayları hakkında bilgiler veren Harmancı, öyledi:
“Üniversite Öğrencileri Arası Ödüllü Yarışma “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” etkinlikleri kapsamında; “Çanakkale Ruhu” teması ile fotoğraf alanında yapılacaktır. Başvurular, il ve ilçe müftülüklerine yapılacaktır. Son başvuru tarihi 8 Mart 2024 olarak belirlenmiş olup yalnızca örgün eğitime devam eden üniversite (önlisans/lisans) öğrencileri katılabileceklerdir. Yarışma, il müftülüklerince 18 Mart 2024 Pazartesi günü sonuçlandırılarak dereceye giren öğrenciler belirlenecek, Artvin İl Müftülüğü web sitemizden ve kurumsal sosyal medya hesaplarımız üzerinden ilan edilecektir. Yarışma İl Müftülüğümüzde oluşturulacak komisyon tarafından; birinci, ikinci ve üçüncü olarak dereceye giren öğrencilerin tespit edilmesiyle icra edilecektir. Dereceye girip ödüle layık görülen öğrencilere İl Müftülüğümüz tarafından; birinciye 2.000 TL, ikinciye 1.500 TL, üçüncüye 1.000 TL para ödülü verilecektir.

Yarışmacıların dikkat edecekleri hususlar;

Yarışmacılar, başvuru ve eser teslimi esnasında öğrenci olduğunu belirten belgeyi ve T.C. Kimlik Kartlarını yanlarında bulunduracaklardır. Yarışmaya profesyonel veya amatör fotoğraf makinası, tablet, cep telefonu ile çekilmiş fotoğraflarla katılım sağlanabilir. Yarışmaya sadece özgün fotoğraflarla katılım sağlanabilecek; fotoğraflar üzerinde herhangi bir program dahilinde oynama kabul edilmeyecektir. Yarışmacılar en fazla üç fotoğrafla yarışmaya katılabilir. Fotoğraflar üzerinde isim numara vb. görseli etkileyici hiçbir unsur bulunamaz. Fotoğraflar bizzat yarışmacı tarafından son bir yıl içinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraflar renkli ya da siyah-beyaz olabilir. Yarışmaya gönderilen fotoğraflar, flaş bellek içerisinde teslim edilecek, resimlerin alınmasıyla flaş bellek öğrenciye geri iade edilecektir. Fotoğraflar yarışmacının adı-soyadı ile isimlendirilecektir. Birden fazla fotoğrafla katılım sağlanmışsa numaralandırılma yoluna gidilecektir (örneğin: Asiye Durmaz-1). Fotoğrafın nerede ve ne zaman çekildiği ayrıca hazırlanacak word formatındaki belgede belirtilmelidir. Katılımcılar, kendi anlatım biçimleri ile fotoğraflarının kısa ve öz hikayesini buraya yazmalıdır. Katılımcılar, fotoğrafın çekildiği yeri, tarihi ve saati yazmak zorundadır. Fotoğraflar, daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Ödül almış fotoğraflar tespit edildiği zaman yarışma dışı bırakılır. Ödül almış ise ödülü geri alınır. Bu durum diğer sıralamaları değiştirmez. Fotoğraflar “Çanakkale Ruhu” ile bağlantılı olmalıdır. Katılımcılar eserlerinin özgün olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

Lise Öğrencileri Arası Ödüllü Yarışma ise “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” etkinlikleri kapsamında; “Çanakkale Ruhu” teması ile resim alanında yapılacaktır.

Yarışmaya yalnızca örgün eğitime devam eden lise öğrencileri başvurabileceklerdir. Başvurular, öğrencinin okulunun bulunduğu İl ve İlçe Müftülüklerine yapılacaktır. Bununla birlikte katılım sürecinde öğrencilere kolaylık sağlanabilmesi adına il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından başvuru işlemlerinin müftülükler adına okul idaresi tarafından alınabilecektir.

Son başvuru tarihi 8 Mart 2024 olarak belirlenmiştir. Yarışma, İl ve ilçe Müftülüklerimiz tarafından 18 Mart 2024 Pazartesi günü sonuçlandırılacak ve dereceye giren öğrenciler belirlenecek, Artvin İl Müftülüğü web sitemizden ve kurumsal sosyal medya hesaplarımız üzerinden ilan edilecektir. Dereceye girip ödüle layık görülen öğrencilere İl Müftülüğümüz tarafından; birinciye 1.500 TL, ikinciye 1.000 TL, üçüncüye 500 TL para ödülü verilecektir. Yarışmacılar, başvuru ve eser teslimi esnasında öğrenci olduğunu belirten belgeyi ve T.C. Kimlik Kartını yanlarında bulunduracaklardır.

Yarışmacılar tarafından:

Eserlerin başkasına ait, alıntı ve kopya olmaması, “Çanakkale Ruhu” teması ile bağlantılı olmasına dikkat edilecektir. Yarışmacılara malzeme ve teknik serbestliği tanınmıştır. Her türlü resim ve boya malzemesi kullanılabilecektir. Ancak eserlerin sunulacağı resim kâğıtları 35 X 50 boyutlarında olacaktır. Yarışmacılar resim kâğıtlarının arkasına okunaklı bir şekilde, adı soyadı, iletişim bilgileri ve öğrencisi oldukları okulun adını yazacaklardır. Eserlerin zarar görmemesi için resimlerin katlanmadan iki büyük karton arasına yerleştirilerek yahut muhafazalı rulo içerisinde teslim edilmesi gerekmektedir. Katılımcılar eserlerinin özgün ve kendilerine ait olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılacaklardır. Ortaokul Öğrencileri Arası Yarışma da ise Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un; Başkanlığımızca belirlenmiş şiirlerinden birinin sahnede ortaokul öğrencileri tarafından ezbere okunması şeklinde olacak; okuyacağı şiiri öğrenci kendisi belirleyecektir. Başvurular, öğrencinin okulunun bulunduğu İl ve İlçe Müftülüklerine yapılacaktır. Bununla birlikte katılım sürecinde öğrencilere kolaylık sağlanabilmesi adına il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından başvuru işlemlerinin müftülükler adına okul idaresi tarafından alınabilecektir. Yarışmacılar başvuru ve sınav esnasında: Öğrenci olduğunu belirten belge, TC. Kimlik Kartını yanında getirecektir. T.C Kimlik kartı ve geçerli öğrenci belgesini ibraz edemeyen öğrenci yarışmaya katılamayacaktır.

Son başvuru tarihi 11 Mart 2024 olarak belirlenmiştir. Yarışma, İl Müftülüğümüzce en geç 18 Mart 2024 Pazartesi günü yapılacak ve dereceye giren öğrenciler belirlenecektir. Ödüle hak kazanan öğrencilere ödülleri, Artvin İl Müftülüğü web sitemizden ve kurumsal sosyal medya hesaplarımız üzerinden ilan edilecektir. Dereceye girip ödüle layık görülen öğrencilere ilçe müftülükleri tarafından; birinciye 1.000 TL, ikinciye 750 TL, üçüncüye 500 TL para ödülü verilecektir.

Yarışmaya katılan ortaokul öğrencilerimiz, ezbere okuyacakları şiirleri, öğrencisi oldukları okul idarelerinden, İl ve İlçe Müftülüklerimizden temin edebilir” diye açıklamalarda bulundu. – Tahsin Atasert