ARTSO, Emlak Danışmanı Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Sınavı Düzenledi

tarafından
413
ARTSO, Emlak Danışmanı Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Sınavı Düzenledi
Bu haber 801 kez okundu.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB MEYBEM Mesleki ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. işbirliğinde Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Yeterlilik Belgesi Sınavı düzenlendi.

ARTSO Toplantı Salonunda 12 adayın katılımıyla gerçekleşen yazılı sınavın ardından uygulamalı sınava geçildi. Satış veya kiralamaya konu gayrimenkulün alım-satım-kiralama prosedürlerinin bilinmesi, uygulaması ve uygulandığının kontrol edilmesinin ölçüldüğü yazılı ve uygulamalı olarak iki aşamada yapılan sınavda başarılı olanlar Emlak Danışmanı Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacak.

Artvin TSO Genel Sekreteri Yüksel Çoruh,  Emlak Danışmanlığının mesleğinde eğitim almış ve nitelik kazandırılmış bireyler tarafından yürütülmesinin sektörde kaliteyi artırmak amaçlandığını söyledi.

Çoruh, “Belge taşınmaz ticareti ile ilgili işletmelerde çalışan kişilerin bu işi yapmaya yetkili ve yeterli kişiler olup olmadığını göstermektedir. Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Yeterlilik Belgesi, Motorlu kara taşıtları alım satım belgesi, servis aracı şoför belgesi ve tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarındaki belge almak zorunluluk haline gelmiştir.

Mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanacak adayların ,

1. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım danışmanı  seviye 4

2. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu seviye 5

3. Emlak Danışmanı Seviye 4

4. Sorumlu Emlak Danışmanı seviye 5

5. Servis Aracı Şoförü Seviye 3

Sınav ücretlerini AB HİBE Desteği kapsamında belge ücretlerinin bir belge olmak üzere iade alınacaktır” ifadelerini kullandı. – ARTSO