6. Boğa Güreşleri, Kültür ve Sanat Festivali Borçka Taraklı Köyünde Yapıldı

tarafından
593
6. Boğa Güreşleri, Kültür ve Sanat Festivali Borçka Taraklı Köyünde Yapıldı
Bu haber 1.159 kez okundu.

          Arena dar gelen boğalar duvardan atladı seyircilerin arasına daldı.

Artvin’in Borçka ilçesinde düzenlenen geleneksel boğa güreşlerinde boğalar önce güneş ve sonra yağmur altında kıyasıya güreşti. Minik izleyicinin göz yaşı yenilen boğa için aktı.

Borçka Kaymakamı Ali Osman Bulat, Belediye Başkanı Ercan Orhan, öncülüğünde, Borçka Çevre Köyleri Kalkındırma ve Boğacılar Derneği tarafından organize edilen, 6. Kültür ve Sanat Festivali bünyesinde Borçka Taraklı Köyünde yapıldı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği güreşlerde, 60 boğa kavurucu güneş ve daha sonra yağmur altında  kıyasıya mücadele etti.

Arena dar gelen bazı boğalar kapıyı bulamayınca duvardan atlayarak  insanların arasına daldı, ezilmekten son anda kurtulanlar ise her türlü tehlikeye karşı  hazır olduklarını dile getirdiler.

Hayvanların güreş tutmaları destek verenler arasında minik bir izleyici, ’hadi oğlum’ sözleri ile sesi yettiğince bağırdı ancak boğa rakibinden yenilince göz yaşlarını tutamadı ve ağlarken, babam yenilirse hayvanımızı satacak, satmasın diye ağladığını dile getirdi.

Festivalin Artvin ve İlçeler için önemli bir gelenek olduğunu ifade eden Kaymakam Ali Osman Bulat, ’belki de yıllar sonra altı yüz altmışıncısı düzenlemek, nasıl ki Kırkpınar güreşleri gibi kendine tarihi bir yer edinecektir ve bu geleneğin yıllarca yaşatılmaya çalışılacağını özetledi.

Baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, ayak, Deste üzere 6 kategoride gerçekleştirilen güreşlere, Rize, Artvin ve ilçelerinden toplamda 60 boğa katıldı. Boğalara verilen ilginç isimler dikkat çekti.

Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği güreşlerde dereceye giren boğaların sahiplerine para ödülü ve plaket verildi. – 7 MART