2021 YILI ARTVİN İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

tarafından
788
2021 YILI ARTVİN İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bu haber 1.464 kez okundu.

Törene, Artvin Vali Vekili Hopa Kaymakamı Sayın Gürkan ÜÇÜNCÜ, Kemalpaşa Kaymakamı Sayın Deniz YILDIRIM, Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Sayın Recep BİLGİN, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman AKYÜREK, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin KURT, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN, Kamu Kurum İdarecileri, STK Başkanları ve İhracatçılar katıldı.

Artvin Vali Vekili Hopa Kaymakamı Sayın Gürkan Üçünü, Hopa Limanı ve Sarp Sınır Kapısında sorumlu yetkili kişi olarak bölgedeki tüm ticareti yakından takip ettiğini söyledi. Üçünü, bölgede ticareti kolaylaştırıp ihracatçının önünü açan bir çalışma sistemi yürüttüklerini ifade ederek, “Devletlerin büyümesi için ihracat çok önemli. Devletimizin de yeni ekonomi modeli ihracata dayalı olduğu için Sarp Sınır Kapısı ve Hopa Limanı çok önem arz ediyor. Bu noktada bizler kanun çerçevesinde ihracatçı firmalarımıza nakliyeci firmalarımıza kanunlar çerçevesinde her türlü kolaylığı sağlayacağız” dedi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Osman Akyürek konuşmasında, yaptıkları ticaretle ülkeye döviz kazandıran tüm iş insanlarına teşekkür etti. İhracatçıları onurlandırmak adına böyle bir program düzenleyen Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ne de teşekkür eden Akyürek, sınır kapısı nedeniyle ihracatın bölgede çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl Sarp Sınır Kapısı’ndan 1.131.197.000-TL’lik ihracat yapıldığını ve bir önceki yıl oranla yüzde 80 artış yaşandığını kaydeden Akyürek “Sarp Sınır Kapısı’ndan yapılan ithalat ise 130 bir milyon lira olduğunu ifade etti. Döviz açısından bakıldığında ihracatın ithalata ikame oranı en yüksek nokta olmamız hasebiyle ihracatçılarımızla gurur duyduğumuzu sizlerle paylaşmak istiyorum. Rusya Ukrayna savaşına da değine AKYÜREK, Umut ederim ki bu savaş bir an önce biter, bir barış gönüllüsü olarak bir daha başta ülkemizde veya dünyanın her yerinde savaşlar yaşanmaz. Ancak bu acı gerçeğin arkasında buradan savaş süresince yaşanacak kriz ve savaş sonrasında ekonomik anlamda ne gibi hamleler yapabiliriz bunları hesap etmemiz gerekiyor. Dedi. AKYÜREK, 2021 Yılı Artvin İhracatın Yıldızları Ödülünde İlk 10’na giren Firmaların 9’u ve İlk 3 Kadın İhracatçısının 3’ü Hopa Ticaret ve Sanayi Üyesi olduğunu ifade etti.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin KURT konuşmasında, üretime dayalı ihracat önemine dikkat çekerek İlimizin ihracatta ilk ona giren firmaları ve İlk 3’e giren Kadın İhracatçıları tebrik ederek başarıların devamını diledi.

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan da birlik olarak hedeflerinin ihracatçılarla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içinde Artvin’de ticareti en süt seviyeye çıkarmak olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ve soru cevapların ardından ihracatta Artvin’de ilk 10’a giren iş insanlarına ve İlk 3’e giren Kadın İhracatçılara plaket ve ödülleri takdim edildi.

İlk 10’a Giren Artvin Firmaları

1. KAHA İTHALAT İHRACAT İNŞAAT TURİZM NAKLİYE VE TİCARET LTD.ŞTİ. ALİ KEMAL YILDIRIM

2. DURMUŞOĞLU NAKLİYAT DIŞ TİCARET TAAH. İTH. İHRACAT SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. İSMAİL DURMUŞ

3. KESİMAL KARDEŞLER İNŞAAT SANAYİ NAKLİYAT TURİZM VE TİCARET A.Ş. ALİ KEMAL KESİM

4. ELEMENT GÜMRÜKLEME İTHALAT İHRACAT NAKLİYAT İNŞAAT LTD. ŞTİ. AZER YILMAZ

5. BİLGE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ. CENGİZ BALTA

6. HARE ASANSÖR İMALAT İNŞAAT ELEK. İTHALAT İHRACAT SANAYİ TİC. LTD.ŞTİ. HAKAN ARSLAN

7. ACARA MÜHENDİSLİK GIDA NAKLİYE İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ. MUSTAFA AYDIN

8. ÖZÇELİKLER SANAYİ GRUP İNŞAAT NAK.TAAH.İTH.İHRACAT VE TİC.LTD.ŞTİ. MUSTAFA ÇELİK

9. KUZEYPORT LOJİSTİK GRUP YAT.İNŞ.GIDA TRZ.PET.NAK.GÜM.İTH.İHR.SAN VE TİC.LTD.ŞTİ. YAŞAR BALKAYA

10. ÇELİK İNŞAAT SANAYİ DIŞ TİC.İTHALAT İHRACAT PET.KÖM.TUR.NAK.YAT.TAAH.GIDA LTD.ŞTİ. MUSTAFA ÇELİK

İlk 3 Kadın İhracatçı

1. TURİŞ İTHALAT İHRACAT İNŞAAT VE NAK. ORM. ÜRÜN.TİC. PAZ. LTD. ŞTİ. ELMİRA YILDIZ

2. TALYA MAŞALACI

3. CEFUKA ORMAN ÜRÜNLERİ İÇ VE DİŞ TİCARET LTD.ŞTİ. RUMEYSA BURSA – HOP T.S.O.