O İlçeye Turistler Akın Ediyor Sebebi İse Oldukça İlginç

Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Gürcistan sınırın köyü Muratlı’da yapılması düşünülen Gümrük kapısı navigasyonda alternatif geçiş olarak görününce ilçe turistlerin akınına uğradı.

Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkas ülkelerine açılan Artvin’in Sarp Sınır Kapısı’nda, Gürcistan gümrüğündeki yoğun nedeniyle geçiş yapmak isteyen turistler navigasyon yardımıyla alternatif yol arıyor. Navigasyon’un alternatif olarak gösterdiği kentin bir diğer ilçesi Borçka’nın sınır köyü Muratlı’da Gümrük kapsı üzerine hareket eden turistler bölgeye gittiklerinde şaşkınlık yaşıyor.

Uluslararası araştırma şirketi ’ tarafından hazırlanan, ’Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent’ listesinde Türkiye’den İstanbul, Antalya, Edirne ve Artvin illeri yer aldı. Listede 2.4 milyon turistle 85’inci sıraya gösterilen Artvin’de Nevigasyon’da ikinci kapı olarak gözükmesi yerli ve yabancı turistleri hüsrana uğratıyor. Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısında yaşanan yoğunluk sonrası, alternatif sınır kapısı olarak Borçka Muratlı Gürcistan sınırına gümrük kapısı açılması gündeme getirilmişti.

Sarp Sınır Kapısında yaşanan yoğunluk sonrası özellikle TIR geçişleri  rahatlatılması için konu dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından gündeme getirdi. Muratlı Sınır Kapısı ile akalı her iki ülkede görüşmeler devam ederken, uluslar arası internet üzerinden araç içi ve cep telefonları Nagivasyon’la sorgulandığında doğrudan Muratlı askeri Hudut karakolu sınır kapısı olarak gözükmesi yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline geldi.

Navigasyon aramalarında Muratlı Sınır Kapısı olarak gözüken Muratlı Barajı güvenlik personeli, her gün çok sayıda yabancı ve yerli turistler ellerindeki haritalar üzerinde ve armalarda burada kapı arıyorlar, bizde yabancılara anlatmakla güçlük çekiyoruz, dillerinden anlamadığımız yabancılara tekrar navigasyona bağlanarak Sarp Sınır Kapısına yönlendiriyoruz ve böylelikle geri gönderiyoruz.

Muratlı Köyün halkısı ise, “ Mahallemize gelip buralıda sınır kapısını soruyorlar, bizde anlatmakla zorlanıyor, biz hayalını değil gerçek kapını açılmasını istiyoruz ifadelerini kullandılar.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk konuyla ilgili yaptığı açıklamada;  “Bir gün Muratlı Sınır Kapısı da açılır. Sarp sınır Kapısını yeniledik ve geçişleri bir nebze rahatlattık.  Ancak burada açılması planlanan Sınır Kapısı her şeyi doğru zamanda yapmalı” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Ziya Akyıldız

Bu haber 816 kez okundu.