Yaş Çay Sezonu Açılışında İncelemelerde Bulundular

tarafından
893
Yaş Çay Sezonu Açılışında İncelemelerde Bulundular
Bu haber 1.451 kez okundu.

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ve Vali Yılmaz Doruk, Kemalpaşa çay fabrikasında incelemelerde bulundu.

Yaş çay hasat, işleme ve üretim döneminin başlaması nedeniyle Kemalpaşa’da bulunan Çay Fabrikasını ziyaret eden ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ve Vali Yılmaz Doruk çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İncelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaş çay fiyatının yüzde 75 oranında artarak 7 liraya çıkarıldığını hatırlatarak, sezonun hayırlı olmasını diledi.

Alim, fabrikaya çay alımlarının başladığını aktararak, “Üreticilerimizin tamamının çay kartlaşmadan bir an önce taze bir şekilde hasadını yapıp bizlere teslim etmelerini temenni ediyoruz. Bizler de bu çaylardan sağlıklı kaliteli nefis çayları üretip ki ilk 15 günlük çaylardan elek çayı, nadidem çayı gibi farklı farklı çaylar da elde ediyoruz halkımıza sunmayı istiyoruz” dedi.

Alim, bu yıl çaya farklı çeşitler katarak yeni ürünler çıkarmayı planladıklarını da sözlerine ekleyerek, “Bu anlamda erken çaya başlamanın çok daha farklı avantajlarının da olduğunu üreticilerimiz bilirler.Çay bekletilip tamamen olgunlaştığında bir anda herkes hasada geçerse bazen istenmeyen sıkıntılar olabiliyor. Biraz da erken ve sonra gidildiğinde yayılacaktır çay toplama işlemleri hem de her iki tarafta çok daha avantajlı bir duruma geçecektir diye düşünüyorum. Kota 600 kilodur tarihinin en yüksek seviyelerinde bu anlamda özelde Doğu Karadeniz bölgemize genelde ülkemize kampanyanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Üreticilerimize de sağlıklı mutlu hasatlar temenni ediyorum” diye konuştu.

Sezon hakkında değerlendirmeler yapan Vali Yılmaz Doruk, “Bölgemizde vatandaşımızın yüzü gülüyor bahçelerimiz güzel bu sene güzel bir sezon geçirdik iklim olarak. Güzel bir fiyat da açıklandı vatandaşımız memnun bundan bereketli bir yıl diliyoruz, inşallah kazasız belasız bir sezon geçiririz. Vatandaşlarımızın kendisi de bahçeye gidiyor artık kendi çayını da topluyor bu da ilave bir kazanç getiriyor ben hayırlı bereketli bir yıl diliyorum” ifadelerini kullandı. – BÜLENT ATASERT – ZİYA AKYILDIZ