Valimiz Sayın Cengiz Ünsal, İl Protokol Üyeleri İle Birlikte, 24 Kasım Öğretmenler Günü Dolayısıyla Düzenlenen Programa Katıldı

tarafından
28
Valimiz Sayın Cengiz Ünsal, İl Protokol Üyeleri İle Birlikte, 24 Kasım Öğretmenler Günü Dolayısıyla Düzenlenen Programa Katıldı
Bu haber 54 kez okundu.

Valimiz Sayın Cengiz Ünsal, İl Protokol üyeleri ile birlikte, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Valimiz Ünsal, öğrenciler tarafından hazırlanan, tiyatro, şiir ve müzik gösterilerini izleyerek, programda emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Valimiz Ünsal programda yaptığı konuşmada: “1928 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul ettiği tarih olan 24 Kasım Öğretmenler Gününü büyük bir coşkuyla hep birlikte kutluyoruz.

Kutsal olduğu kadar mesuliyeti de ağır bir mesleği icra eden; istikbalimizin mimarı, fedakârlığın ve sevginin timsali tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum.

Dünyanın en kutsal mesleklerinden olan öğretmenlik, fedakârlık  isteyen saygın mesleklerin başındadır. Her zaman ve her şart altında bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerimiz geçmişte olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin,  daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundadır.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir. Gençler de öğretmenlerin eseridir” diyerek, öğretmenlerin toplum için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır.

İlk emri “OKU” olan bir medeniyetin mensupları olarak bizim için, öğrenmenin ve dolayısıyla öğretmenlerin ayrı bir yeri, ayrı bir önemi bulunmaktadır. Günümüz dünyasında eğitim ve öğretmen hayati bir öneme sahiptir. Bu manada eğitim, bugün artık sadece kalkınmamızın ve gelişmemizin temel unsuru değil, aynı zamanda bir milletin dünya üzerindeki yerini de tayin eden stratejik bir değerdir.

Bizlerden geleceği devralacak olan yavrularımızı sevgiyle, eğitim ve öğretimle besleyen öğretmenlerimiz, bir insan yetiştirmenin verdiği mutluluğu mesleklerinin manevi karşılığı olarak değerlendirerek, görevlerin en soylusunu icra etmektedirler. Geleceğimizi hiç tereddütsüz emanet ettiğimiz kıymetli öğretmenlerimiz, kendilerine duyulan güvenin mesuliyetini bir ömür boyu taşırlar.
Saygıdeğer Öğretmenlerimiz; hiç kuşkusuz ki hepimizin gözbebeği sevgili çocuklarımızın, yarınlarımızın teminatı gençlerimizin hayata hazırlanmasında size büyük görevler düşmektedir. Sizlerden en büyük beklentimiz, her şeyden önce iyi insanlardan müteşekkil bir toplum inşa etmeyi ve millî-manevi-kültürel değerlerin yanı sıra evrensel ilkeleri de özümsemiş nesiller yetiştirmeyi temel amaç edinmenizdir.

Öte yandan öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda; onları yönlendirilerek bilimi rehber edinen, çağı takip eden, eleştirel ve yaratıcı düşünme yetisi gelişmiş, aklını ve duygularını özgür iradesiyle yönetebilen, özgüveni yüksek, sorumluluklarının idrakinde, üretken, sanata duyarlı, hayata sevgi ve saygı ekseninde bakan, adil ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirilmesi de asli hedeflerimizdendir.

Ülkemizin daha da kalkınması için “biz” anlayışıyla yol alan bir zihniyetin geliştirilmesi hayati bir öneme haizdir. Bunu başarabilmek ise ancak güçlü bir irfan ordusuyla mümkündür. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinde de ifade bulduğu üzere “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet adını almak yeteneğini kazanamamıştır.”

İnanıyorum ki siz de aynı hassasiyetle ve omuzlarınızdaki ağır mesuliyetin bilinciyle hareket etmektesiniz. Çocuklarımızı zihnen ve ahlaken donatmakta, daha müreffeh yarınlar için doğru ve sağlam adımlar atmaktasınız. Yürüdüğünüz bu uzun soluklu yolda daima yanınızda olduğumu ve samimiyetle, özveriyle gösterdiğiniz gayretleri takdirle karşıladığımı bir kez daha vurguluyor; İlimizin eğitimine sunduğunuz değerli katkılardan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu kutsal görevi yerine getirirken şehit düşen ve hayatını kaybeden tüm eğitim neferlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Emekli olan öğretmenlerimize sağlıklı ve huzurlu bir yaşam temenni ediyorum.

Bu vesileyle, Artvin’imizde ve güzel vatanımızın her bir köşesinde görevlerini büyük bir fedakarlık ve özveri ile yerine getiren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü can-ı gönülden kutluyorum” ifadelerini kullandı. – AVBM