Vali Yılmaz Doruk, Artvin ve İlçelerdeki Basın Mensuplarıyla İbrikli İskelesinde Bir Araya Geldi

tarafından
138
Vali Yılmaz Doruk, Artvin ve İlçelerdeki Basın Mensuplarıyla İbrikli İskelesinde Bir Araya Geldi
Bu haber 480 kez okundu.

            Artvin Valisi Yılmaz Doruk ilimizdeki yerel basın mensupları, oda başkanları ve seyahat acente temsilcileriyle, Çoruh’un yeni gözdesi “İbrikli İskelesi”nde kahvaltıda bir araya geldi.

“Hayat veren baraj, hayat dolu şehir” ülküsü ile valiliğimiz koordinasyonunda uygulamaya konulan Çoruh İskeleleri Projesi kapsamında yapılan “İbrikli İskele”de gerçekleşen buluşmada misafirler, İskelede verilen hizmetleri yakından inceleme fırsatı buldu.

Bilindiği üzere ünlü seyyahımız Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de geçen Çoruh, 100 kişi alabilen Menkis ile Gemilerinden”, Fransız Yazar Jules Mourier’in kitabında bahsettiği “Çoruh’ta sürekli yolcu taşıyan 200 kayığa” Tarihte 1930’lu yıllara kadar su taşımacılığında etkin kullanılarak ata mesleği olan kayık reisliğine de ev sahipliği yapmaktaydı. 1930’lu yıllardan sonra azalarak ortadan kalksa da tarihi kucaklayan Artvin’in şehir hafızasının bir kenarında Çoruh nehri hala en sakin, en dingin yol olmaya devam etti.

Bu bağlamda Valiliğimiz koordinesinde, uygulamaya koyulan Çoruh İskeleleri Projesj, Borçka Barajı gölünün rekreasyonel kullanım potansiyelini değerlendirerek turizme kazandırılmasına ve bölgenin yerli- yabancı turistlerin beğenisine sunulacağı bir cazibe noktası haline getirilmesine olanak verdi.

Borçka baraj gölü İbrikli köyü kıyısından başlayan tekne gezinti rotaları ziyaretçilerin, bölgeye has yer şekilleri, endemik bitki örtüsü, hayvan çeşitliliği, yamaç ve kıyı köylerini; doğa koruma alanlarını yakından gözlemleyebileceği tekne turları ile nefes kesici bir yolculuk vaat ediyor.

“İbrikli İskele” Tesislerinde “Artvin Markalaşma Projesi” ile üretilen Artvin’e özgü sembol ve tasarımlardan oluşan Artvin hatıralık ve hediyelik eşyalarının satışa sunulduğu mekânlar ile Artvin’den anı biriktirmek isteyenlere rengarenk koleksiyonlar eşlik ediyor. Kır kahveleri ve yöresel lezzetler durağı ziyaretçilerimize, yüzyıllardır rengarenk tat ve kokuyu mutfakta bir iksir gibi bir araya getiren Artvin gastronomisini keşfetme imkanı sunuyor.

HABER: BÜLENT ATASERT