Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Paneli Düzenlendi

tarafından
134
Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Paneli Düzenlendi
Bu haber 264 kez okundu.

 

Artvin Çoruh Üniversitesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü dolayısıyla panel düzenledi.  17 Temmuz 2023 Pazartesi günü Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panele AÇÜ Fen Edebiyat Fakültesinden Doç. Dr. Kerem Özbey (moderatör), Dr. Öğr. Üyesi Melike Karabacak Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Muhittin Kul ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Batman konuşmacı olarak katıldı.

Panelde 15 Temmuz gecesinde millet ve vatan sevgisinden güç alan millî iradenin zuhur ettiğine ve milletin darbecilere karşı dik duruş sergileyerek vatanına sahip çıktığına dikkat çeken Doç. Dr. Kerem Özbey, 15 Temmuz darbe girişiminin yüzyıllardır Türk ve İslam dünyası üzerinde oynanan kirli oyunların bir devamı olduğunu vurgularken başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere küresel güçlerin darbe girişimindeki rolü ile başarısızlıkla sonuçlanan girişim öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Türk tarih akışında darbe ve ayaklanma girişimlerini Osmanlı dönemi özelinde değerlendiren Dr. Öğr. Üyesi Melike Karabacak Yılmaz ise sosyal ve siyasal bağlamda darbeleri sebep-sonuç örüntüsünde ele aldı.

Dr. Öğr. Üyesi Muhittin Kul da Fetöcü terör örgütünün devlet kurumları içerinde yapılanma aşaması, örgütün faaliyetlerini gerçekleştirme süreci ve darbe girişimi öncesinde örgütün emellerine hizmet etmek için faaliyet yürüten banka, üniversite ve medya organları gibi kurum ve kuruluşlar hakkında bilgiler aktardı.
Türk tarihinde ve toplumda demokrasi kavramının yer edinmesi süreci hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Batman ise her bir darbe girişiminin demokrasi ve millî irade bilincinin önemini ortaya çıkardığını belirtti.

Program, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Atakan Öztürk ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yavuz tarafından konuşmacılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile sona erdi. – AÇÜ