Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, “Artvin ilimize 84 milyar liralık ulaşım yatırımı yapıldı 

tarafından
15
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, “Artvin ilimize 84 milyar liralık ulaşım yatırımı yapıldı 
Bu haber 27 kez okundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdukadir Uraloğlu, “Artvin ilimize 84 milyar liralık ulaşım yatırımı yapıldığını” ifade etti.

Bir dizi temaslarda ve incelemelerde bulunmak üzere Artvin’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivil Toplum Kuruluşları ve iş dünyası temsilcileriyle buluştu.

Gençlik Merkezi Konferans Salonunda yapılan programda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Artvin’in özgün ağırlığı olan illerden birisi olduğunu ifade etti.

“Buralarda zorlu tabiat şartlarında hizmet etmenin zorluklarıda var”
Doğu Karadeniz bölgesinde zorlu tabiat şartları olduğunu kaydeden Uraloğlu, “Ünye’den bu tarafa geldiğiniz zaman arazi biraz daha sertleşir, hırçınlaşır. Bunun pik noktası da Artvin’dir. Buralara hizmet etmenin zorlukları var. Konya ovasında 1 kilo metre yolu 1 birim maliyetle yaparsak Doğu Karadeniz’de 10 birime yapacağız. Belki Artvin’de 12-15 birime yapacağız. Kaç lira olursa olsun ihtiyacı giderme noktasında olacağız. Burada yaşıyorsak, sizlere hizmet etmek zorundayız.” şeklinde konuştu.

“Standardın istenileni karşılamadığını görüyoruz”

Rize-Artvin Havaalanında geçen yıl 1 milyonu geçen yolcu trafiğinin olduğunu söyleyen Uraloğlu, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Haftalık sefer sayımız 65. Burası iş yapar mı yapmaz mı diye tartıştığımız bir dönemden bakın günlük ortalama 10 uçak demektir. Cumhurbaşkanımızı bitirildiği Karadeniz Sahil yolundan Hopa’dan Borçka’ya döndük. Oradan bu tarafa istediğimiz standartta olmayan bir yolumuz var. Borçka’dan Artvin’e doğru geldiğimizde orada geçmişte önemli bir bölümünü DSİ’nin barajlardan dolayı yol var. Orada bazı sıkıntıların olduğunu görüyoruz. Standardın istenileni karşılamadığını görüyoruz. Orada da mevcut yolu masaya yatırıyoruz, proje çalışmasını başlatıyoruz. Proje çalışmasının bitiminden sonra ne gerekiyorsa planlayacağız ve program dahilinde hayata geçireceğiz. Artvin’e girdiğimiz bir köprü var. İkinci bir yanında mı olur yakınında mı olur onunla ilgili de planlama yapıyoruz. Onu da hayata geçireceğiz. Erzurum’a açılan Olur-Ardanuç yolumuz var. Şavşat’ta iki tane baraj planlaması var.  Barajların yapımıyla birlikte Şavşat yolunu da komple ele alacağız. Şimdiye kadar birçok yatırım yaptık. 86 milyar liralık sadece Ulaştırma ve Altyapı bakanlığı olarak ilimize yatırım yaptık” diye ifade etti. – Tahsin Atasert