Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası Melo Arena’da Tamamlandı

tarafından
213
Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası Melo Arena’da Tamamlandı
Bu haber 330 kez okundu.

Türkiye Şampiyonası’nın Pehlivanlar Kategorisinde Baş Pehlivanlığı Aydın’a Gitti

Artvin’in Sarıbudak Köyü ( Melo) Melo Arena’da düzenlenen, Karadeniz ve Ege bölgelerindeki illerden getirilen 76 boğanın mücadele ettiği 4’üncü Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası’nda, Aydın’dan katılan Adalı Kardeşler’e ait, ‘Coşkun’ isimli boğa baş kategorisinde kazanarak Türkiye Şampiyonası’nın kupasını Aydın’a götürdü.

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda 200 yıldır yaşatılan boğa güreşleri geleneği 4 yıldır Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası’na dönüştürüldü. Türkiye Boğacılar Spor Kulübü tarafından düzenlenen güreşlere Artvin, Rize, Muğla, Aydın, Erzurum, illerinden getirilen 700 ile 950 kilogram ağırlığındaki 76 şampiyon boğanın katıldı. Artvin Sarıbudak Köyü Melo Arena’da düzenlenen boğa güreşleri hafta sona iki gün de Yıldızlar ve Pehlivanlar şeklinde gerçekleştirildi. Türkiye Şampiyonası’nın birinci günü Yıldızlar da 4 kategoride güreşler gerçekleştirilirken, birinci gün toplam 32 boğa kategorilerinde birinci olmak için mücadele verdi. Şampiyonanın ikinci gününde ise 6 Pehlivan boğalar sahne alırken, 6 kategoride toplam 44 boğa güreşti. Bini aşkın seyircinin takip ettiği güreşleri ayrıca AK Parti Milletvekili Erkan Balta, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, AK Parti Artvin İl Başkanı Fatih Tahtalı, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber’in yanı sıra Artvin, Aydın, Rize, Erzurum ve çevrelerinden çok sayıda izleyici takip etti.

Önce zeybek, sonra horon

Boğa güreşlerinin yapıldığı arenada Ege Bölgesi illerinden boğaları ile gelen vatandaşlar davul ve zurna eşliğinde zeybek oynadı. Ardından Karadenizliler aynı alanda tulum ve akordeon eşliğinde horon oynadılar. Güreşlere Aydın’dan da katılımcıların olması sebebiyle Melo Arena’da zeybek oynayan Aydınlı boğacılar seyircilerden alkış aldılar. Aydın’dan gelen boğacılar ayrıca Artvinli boğacılar ile birlikte Borçka Hemşin oynarken, halaya AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, CHP’li Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, AK Parti Artvin İl Başkanı Fatih Tahtalı, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Öztürk ve diğer izleyicilerde katıldılar. Tribünlerde bulunan vatandaşlar da horona eşlik etti, alkışla tempo tuttu. İki gün süren güreşlerin sunuculuklarını Artvinli boğa güreşleri sunucusu Şakir Kara ile Ege’de tanınan ünlü boğa güreşleri cazgırı Hakan Demirtaş yaptı.

Güreşler Canlı Yayınlar İle Tüm Dünya’dan İzlendi

Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası sadece Melo Arena’yı dolduran izleyiciler tarafından takip edilmedi. Güreşler aynı zamanda Artvin dışından tüm Dünya’ca internet yayın organları aracılığıyla gerçekleştirilen canlı yayınlar ile izlendi. Artvin’in yeni haber kanalı 08Ajans ile Çoruh Tv, internet üzerinden yayın yaparak güreşlerin heyecanını Melo Arena’nın dışına da taşırdılar. Şakir Kara ve Hakan Demirtaş Melo Arena ve ekranları başındaki izleyicileri coştururken, 08Ajans’ta son dönemlerde boğa güreşleri canlı yayınlarında yaptığı sunumlar ile fenomen olan Turan Altınkaya’da ekranları başındaki izleyicilere adeta bir futbol maçı izleme keyfi yaşattı. Her iki kanalda Melo Arena’dan gerçekleştirdikleri canlı yayınlar ile izleyici rekorları kırdılar. Melo Arena’da internetten canlı yayın yapan tv kanallarına Türk Telokom Artvin İl Müdürlüğü tarafından internet desteğinin sağlanması yayın kalitesini de arttırdı.

Boynuz ve doping kontrolü

Melo ve Kafkasör Yaylası’nda 12 gündür güreşler için kampa giren boğa ve sahipleri, sıkı bir hazırlık dönemi geçirdiler. Sabah yürüyüş ve koşu yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır gibi özel besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan önce de boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Sivri boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise idrar testine tabi tutuldu.

Türkiye birincisi Ege’ye gitti

Kıyasıya güreşen boğaların mücadelesi büyük heyecanla izlendi. Güreşler sırasında bazı boğaların mücadelesi yaklaşık birer saat sürerken, büyük orta güreş yarı final mücadelesinde boğalar arenanın kapısını zorlayarak güreşirken, yenilen boğa kaçarken arenanın kapısını kırdı. Toplam 76 boğanın mücadele ettiği ve Yıldızlar ve Pehlivanlar klasmanlarında kategorilerinde birinci ve ikinci olan boğalara toplam 126 Bin TL para ödülü dağıtıldı.

Birincilik Kupası 08’den 09’a Gitti

Melo’da düzenlenen Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası’nda iki günde 76 boğa mücadele ederken bazı güreşlerin uzun dakikalar sürmesi ve boğaların ortaya koyduğu mücadeleler büyük keyif verdi. Artvin Belediyesi ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğü itfaiye araçları tarafından sık sık güreş sahası sulanırken, güreşlerde Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık hizmeti sunulurken, İl Jandarma Komutanlığı tarafından da güvenlik hizmeti sunuldu. Tam bir dostluk mücadelesi şeklinde geçen güreşlerin hiç kuşku yok ki sonucu en çok merak edilen güreş Pehlivanlar kategorisinde Baş boğa mücadelesinin sonucu idi. 8 boğanın mücadele ettiği baş kategorisinde finale iki Aydınlı boğa kalırken, Aydın Akçaköylü Sabri Kireşçi’ye ait Karabela adlı boğayı uzun bir güreş sonrasında yenen yine Aydın Sökeli Adalı Kardeşlere ait Coşkun isimli boğa sahibine Türkiye Şampiyonluğu kupasını kazandırdı.

Pehlivanlar kategorisinde ise Süper Başboğalığı Artvin Merkezli Mahmut Köse’ye ait Ertuğrul adlı boğayı yenen Yusufelili Mehmet Baki Bayram’a ait Akif Reis adlı boğa kazandı. Pehlivanlar klasmanında başaltı kategorisinde Yusufelili Orhan Kaya’ya ait Kadirağa adlı boğayı yenen Artvin Sakalarlı Murat Kayhan’a ait Filinta adlı boğa birinci oldu. Pehlivanlar Büyükorta kategorisinde Ardanuçlu Turan Keser’e ait Eşkıya adlı boğayı yenen Murgul-Borçka menşeili Ramazan Eksilmez’e ait Rraskow adlı boğa birinciliği elde etti. Küçükorta kategorisinde Yusufelili Sercan Doğancı’ya ait Karabela adlı boğayı yenen yine Yusufelili Aksu Kardeşler’e ait Alaca adlı boğa birincilik kupasını kazandı. Pehlivanlar ayak kategorisinde ise İspir Erzurumlu Çınar Kardeşler’e ait Behlül adlı boğayı yenen Borçkalı Hasan Saraç’a ait Altun adlı boğa birinciliği elde etti.

Dernek Başkanı Kenan Köse: Amacımız Gelecek Nesillere Bu Geleneği Aktarmaktır

İki gün boyunca büyük ilgi ile takip edilen 4.Artvin Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonasını düzenleyen Boğacılar Spor Kulübü Başkanı Kenan Köse gerek bizzat gelerek güreşleri takip eden gerekse de canlı yayınlar ile ekrandan güreşleri izleyen tüm herkese teşekkür ederek, Artvin, Erzurum, Rize, Muğla, Aydın, Bursa’da bir gelenek olan boğa güreşlerini gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyledi. Boğa güreşlerinin boğaların kendi doğasında olan bir yaşam şekli olduğuna vurgu yapan Kenan Köse, bu arenalarda boğalara eziyet edilmediğini aksine boğaların barıştırıldığını ifade etti ve boğa yetiştiricileri için boğaların evlat niteliğinde olduğunu söyledi. Artvin ve ilçeleri ile Türkiye’nin çeşitli yörelerinde gerçekleştirilen boğa güreşlerini bir Türkiye şampiyonası haline getirmeye çalışarak boğa güreşlerine olan merakı arttırma mücadelesi verdiklerinin altını çizen Köse, bu geleneğin gelecek nesillere aktarılması için bugünün temsilcileri olarak kendilerinin yoğun gayret gösterdiklerini ve bu gayrete destek veren tüm sponsorlara, siyasilere, bürokratlara ve bizzat güreşleri izleyen ve de takip eden tüm boğa güreşi severler ile boğa yetiştiricilerine minnettar olduklarını sözlerine ekledi.

Birbirinden güçlü boğaların kategorilerinde birincilik elde etmek için kıyasıya mücadele verdiği güreşleri takip edenler güçlü boğaların uzun süren güreşlerine tanıklık ederken, Melo Arena’da güreşe verilen aralarda Artvin Döneri, gözleme, sarma, dolma, baklava ve benzeri yiyeceklerle de Artvin’in yöresel mutfağını deneme fırsatı buldular. İki gün süren 4.Artvin Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası renkli görüntülere sahne olurken, güreşlerin kazananı ise bu güreşlere gönül veren güreş severler ve boğa yetiştiricileri oldu. – BÜLENT ATASERT